Шампанското губи популярността си по света - хората не са в настроение за „наздраве“.

Общият брой на доставките на пенливото питие от Франция е намалял с близо 10% през миналата година - до 271 милиона бутилки.

Това е втора поредна година на спад, в която уморените от инфлацията потребители намаляват потреблението, а мрачното настроение се разпространява по целия свят.

Това се посочва в нов доклад на Comité Champagne - търговска асоциация, представляваща повече от 16 000 лозари и 320 винарни за шампанско, която рисува мрачна картина на индустрията, движеща се в унисон с продажбите на други алкохолни напитки.

Максим Тубар, съпрезидент на организацията, казва, че сега „не е време за празнуване – на фона на инфлация, конфликти по света, икономическа и политическа несигурност на някои от най-големите пазари на шампанско“, включително САЩ и Франция.

Продажбите във Франция на напитката, произведена на родна земя, също са спаднали със 7% - до 118 милиона бутилки, тъй като „вътрешният пазар все още страда от преобладаващия мрачен политически и икономически контекст“, се казва в изявлението.

Франция проведе предсрочни избори през лятото, които доведоха до застой в парламента.

Френският луксозен гигант LVMH за първи път сигнализира през юли, че 2024 г. ще бъде трудна година за шампанското, когато отчете 15% спад в продажбите му за първата половина на годината.

Въпреки спадовете, съпрезидентът на асоциацията Дейвид Шатийон смята, че пенливата напитка е „солиден, устойчив организационен модел, който е доказал своята стойност, дори в лицето на трудностите, което му дава увереност в бъдещето“.

„Шампанското е свързано с празнуване, щастие и т.н.“, казва главният финансов директор на LVMH Жан-Жак Гуйони. „Може би настоящата глобална ситуация, независимо дали е геополитическа или макроикономическа, не дава причина на хората да се развеселят и да отварят бутилки шампанско.“

LVMH е най-големият производител на шампанско в света, като притежава Dom Pérignon, Krug и Veuve Clicquot, наред с други марки. Миналата година компанията инвестира неоповестена сума във French Bloom - безалкохолно пенливо вино, отбелязвайки първото си навлизане в категорията.

Rémy Cointreau - френска група за спиртни напитки, която притежава подкрепяното от Леонардо ди Каприо Champagne Telmont, също наскоро публикува финансов отчет, прогнозиращ по-рязък спад на продажбите от очакваното поради намаляване на разходите от клиентите.

Регионът във Франция, от който идва името на шампанското, се бори и с екстремни метеорологични явления, включително горещини и ранно измръзване, довели до това през 2021 г. винопроизводителите да отбележат най-малката си реколта от 1957 г. насам.

В отговор на това компании, като Telmont, стават по-екологични с надежда за привличане на клиенти, фенове на зелени инициативи.