Т. нар. "сух януари" е здравна инициатива, в която мнозина избират да участват, след като насищат организма си с по-високи от обичайните количества алкохол по време на празничния сезон около Коледа и Нова година.

Това е начин за прочистване на организма чрез въздържане от консумация на алкохолни напитки през целия първи месец от годината.

Все повече хора обаче избират да се откажат от алкохола дългосрочно, а не само през януари, превръщайки временната промяна в начина на живот в постоянна рутина. 

През последните няколко години търсенето на безалкохолни напитки се увеличава с рекордни темпове, принуждавайки ресторантите и баровете да добавят "трезвени" коктейли и алтернативи на най-популярните напитки към своите менюта, пише The Street.

Според проучване на Food Institute, приблизително 67% от потребителите искат да намалят консумацията на алкохол поради фактори, свързани със здравето, докато 41% заявяват, че вече са я намалили, защото търсят промяна в начина си на живот.

Пълното премахване на всички алкохолни напитки може да бъде драстична промяна за някои, поради което мнозина са измислили алтернативни начини да задоволят своите желания.

Производителите също сменят стратегията

На 2 октомври LVMH - производител на шампанското Moët & Chandon, обяви, че е направил миноритарна инвестиция в производителя на луксозни безалкохолни вина French Bloom.

Създаден през 2021 г., French Bloom е френски производител на пенливи напитки с нулева алкохолно съдържание, но базирани на органични вина, като Шардоне и Пино Ноар, продавани в над 30 страни, включително САЩ, Канада, Обединеното кралство, Япония, Австралия и ОАЕ.

Според проучване на IWSR, пазарът на безалкохолно вино в САЩ се е увеличил с 18% през 2023 г. и се очаква да расте с двуцифрени числа на година. Този растеж се дължи до голяма степен на премиум марките, които представляват 87% от увеличението.

"Тази инвестиция е в съответствие с ключовите стратегически инициативи на Moët Hennessy, демонстрирайки нашия ангажимент да предлагаме висококачествен избор без алкохол на потребителите", коментира изпълнителният директор на LVMH Филип Шаус, цитиран от The Street. 

Въпреки че представлява драстично отклонение от обичайния каталог на LVMH за вина и спиртни напитки, това ново придобиване с финансови показатели, които все още не са оповестени, може да бъде промяната, от която компанията отчаяно се нуждае, за да обърне намаляващите си продажби.

На фона на инфлацията и свиването на потребителските разходи, не е изненадващо, че секторът на луксозните стоки изпитва затруднения напоследък. Това кара много от търговците на дребно в премиум сегмента да измислят нови стратегии за оцеляване.

Френската компания Louis Vuitton Moët Hennessy, известна като LVMH, е водещата световна група за луксозни стоки и премиум марки. Тя притежава над 75 от най-известните марки от висок клас в шест различни дивизии за търговия на дребно.

Въпреки че е лидер в своя сектор, LVMH също стана жертва на спада в индустрията. Според отчета за приходите за първото полугодие за 2024 г., общите приходи на компанията са намалели с 1%, като секторът на виното и спиртните напитки е намалял с 12%, в сравнение с предходната година - най-големият спад, генериран от всички нейни луксозни марки.