Най-големият град в централен Китай – Ухан, публично настоя стотици местни компании да изплатят задълженията си.

Това е изключително рядък ход, очертаващ тежката финансова ситуация, в която се намират много от общинските власти в страната, на фона на икономическата несигурност.

В свое изявление, публикувано в изданието Changjiang Daily, от финансовата служба на града обявиха, че общо 259 компании и юридически лица ѝ дължат над 100 млн. юана (14 млн. долара). От службата призоваха длъжниците да изплатят просрочените си задължения възможно най-скоро.

Длъжниците или поръчителите включват държавни или частни компании, правителствени служби и мозъчни тръстове.

От финансовата служба обявиха, че нямат успех със събирането на задълженията и предлагат награда на всеки, който може да предостави полезна информация за финансовите активи на длъжниците.

Публичният призив от страна на Ухан, който беше в епицентъра на пандемията от COVID-19, стартирала в края на 2019 г., е много необичаен и подчертава фискалните предизвикателства, пред които са изправени местните власти в Китай.

Кампанията за нулев COVID на китайския лидер Си Дзинпин изчерпа бюджетите на много градове и провинции, след като те похарчиха милиарди долари за честите локдауни, масово тестване и карантинни центрове преди през декември политиката в тази насока да направи обратен завой.

Сривът на имотния пазар задълбочи проблема, тъй като местните власти разчитат сериозно на приходите от продажба на земя.

По оценки на анализатори държавният дълг на Китай възлиза на 123 трлн. долара (18 трлн. долара) през миналата година, като от тази сума близо 10 трлн. долара е т. нар. “скрит дълг”, дължим от рискови платформи за финансиране на местните власти.

Заради затягането на бюджетите някои градове вече ограничиха медицинските помощи за възрастни хора, което предизвика протести. Други жизненоважни услуги също са изложени на риск.

Изявлението за събиране на задължения на Ухан идва, след като финансовите органи на Кунмин - столицата на провинция Юнан, се сблъска със затруднения при набирането на достатъчно средства за изплащане на дължимото към облигационерите.

Юнан е една от най-задлъжнелите провинции в страната, като съотношението дълг към фискален доход възлиза на над 1 000% през миналата година.

Общинските власти в Ухан и Кунмин не са единствените, които разкриват степента на своите дългови проблеми. Гуейджоу - една от най-бедните провинции в Китай, призна публично през април, че не може да се справи с финансите си и поиска помощ от Пекин.

В Ухан сред длъжниците са и големи компании, като Dongfeng Wuhan Light Vehicle, която е контролирана от регулатора на държавни активи в града, както и Uni-President Enterprises - тайвански гигант в сферата на храните и напитките, който развива сериозна дейност в Китай.