
Японец, осъден на смърт преди близо 50 години, а през миналата година оправдан, ще получи 217 млн. йени (1.45 млн. долара) - най-голямото обезщетение, присъждано в страната по наказателно дело, според адвокати.
89-годишният Иуао Хакамада е признат за виновен през 1968 г. за убийството неговия шеф, съпругата му и двете им деца, но беше оправдан през миналата година при повторен съдебен процес.
Адвокатите на Хамакада настояваха той да получи най-голямото възможно обезщетение с аргумента, че прекараните 47 години в затвора са се отразили на психическото му здраве. Хакамада беше затворникът, живял най-дълго с влязла в сила смъртна присъда в света.
Японското правителство ще изплати финансовото обезщетение на Хакамада. Неговото дело е една от най-продължителните и известни съдебни саги в страната.

Той получи рядък шанс за повторен процес и беше освободен от затвора през 2014 г. - на фона на подозрения за изфабрикувани доказателства, които са довели до осъдителната му присъда.
Хакамада обаче не присъства на оправдаването си и беше освободен от всички предходни заседания заради влошеното си психическо здраве.
От 2014 г., когато е освободен от затвора, за него се грижи 91-годишната му сестра Хидеки, коато се бори от десетилетия за изчистването на името на своя брат.
Хакамада, който е бивш професионален боксьор, работел във фабрика за производство на мисо през 1966 г., когато телата на неговия работодател, съругата му и двете им деца са открити при пожар в дома им в Шизуока. И четиримата били намушкани до смърт.
Властите обвинява Хакамада в това, че е убил семейството, запалил е дома им и е откраднал 200 000 йени в брой.
Първоначално Хакамада отрича да е обирал и убивал жертвите, но впоследствие прави самопризнание, което той твърди, че е изтръгнато с побои и разпити, които в някои случаи продължавали по 12 часа на ден.
През 1968 г. той е признат за виновен за убийство и палеж и получава смъртна присъда.
В продължение на години адвокатите на Хакамада твърдят, че взетите ДНК проба от откритите дрехи не съвпадат с неговата, което поражда вероятността те да са на някой друг. Адвокатите също така намекват, че полицията може да е изфрабрикувала доказателствата.
През 2014 г. Хакамада е освободен от затвора и получава правото на нов съдебен процес, който започва едва през миналия октомври.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
За да конкурира TikTok: Instagram пусна приложение за видеоредактиране
преди 35 минД-р инж. Веселин Тодоров, Соларна Академия: За 5 г. фирмите, инсталиращи фотоволтаици у нас, от 150 са станали 1 200
преди 45 минIntel съкращава над 20% от служителите си?
преди 1 часПрез май: 12 почивни дни и уикенди
преди 1 часМъск ще намали ролята си в администрацията на Тръмп, за да стабилизира Tesla
преди 1 часРекордна година за застрахователите у нас
преди 1 часПрочети още
Сложното наследство на папа Франциск
darik.bgНебостъргач на Тръмп в Москва?
darik.bgВ битка за милиарди и свобода: „Харвард“ съди администрацията на Тръмп
darik.bgСтефка Костадинова направи предложение - „споразумение за олимпийско единство“
dsport.bgВ Испания хвалят Веласкес - възроди Левски и създаде стил, в който се влюбваш
dsport.bgКак да се върнем към балансирано хранене след празниците?
9meseca.bg