88-годишен мъж - затворникът, живял най-дълго с влязла в сила смъртна присъда, беше оправдан от японски съд, който се произнесе, че използваните срещу него доказателства са изфабрикувани.

Иуао Хакамада, който има влязла в сила смъртна присъда от повече от половин век, е признат за виновен през 1968 г. по обвинения, че е убил своя шеф, неговата съпруга и двете им деца.

Наскоро той получи нов съдебен процес на фона на подозренията, че разследващите органи може да са подхвърлили доказателства, които са довели до осъдителната му присъда за четворното убийство.

Случаят на Хакамада е една от най-дългите и най-известни съдебни саги в Япония. Той привлече голям обществен интерес, като около 500 души се бяха наредили на опашка, за да влязат в съдебната зала в Шизуока днес.

След произнасянето на присъдата поддръжниците на Хакамада пред съда започнаха да скандира “банзай" – японско възклицание, което означава "ура".

Хакамада не присъства в съда, тъй като е освободен от всички съдебни заседания заради влошеното си психическо състояние. От 2014 г., когато той беше освободен от затвора и получи правото на нов съдебен процес, за него се грижи сестра му.

Хакамада, който е бивш професионален боксьор, работел във фабрика за производство на мисо през 1966 г., когато телата на неговия работодател, съругата му и двете им деца са открити при пожар в дома им в Шизуока. И четиримата били намушкани до смърт.

Властите обвинява Хакамада в това, че е убил семейството, запалил е дома им и е откраднал 200 000 йени в брой.

Първоначално Хакамада отрича да е обирал и убивал жертвите, но впоследствие прави самопризнание, което той твърди, че е изтръгнато с побои и разпити, които в някои случаи продължавали по 12 часа на ден.

През 1968 г. той е признат за виновен за убийство и палеж и получава смъртна присъда.

Продължилата с десетилетия криминална сага, в крайна сметка, се обръща заради дрехи с кръв, открити в съд с мисо, малко след като телата са открити. Тези дрехи са използвани за уличаването на Хакамада в убийство.

Обрат по делото 

Въпреки това, в продължение на години адвокатите на Хакамада твърдят, че взетите ДНК проба от откритите дрехи не съвпадат с неговата, което поражда вероятността те да са на някой друг. Адвокатите също така намекват, че полицията може да е изфрабрикувала доказателствата.

Техният аргумент се оказва достатъчно силен, за да убеди съдия Хироаки Мураяма, който през 2014 г. отбелязва, че "дрехите не принадлежат на подсъдимия”. След това Хакамада е освободен от затвора и получава правото на нов съдебен процес.

Проточилото се съдебно производство означаваше, че повторният процес започна едва миналата година, а днес съдът произнесе присъдата си. Освен че призна Хакамада за невинен, съдията също така заключи, че основното доказателство на прокуратурата е изфабрикувано.

Прекараните десетилетия в затвора, предимно в изолация и с постоянно надвисналата опасност от екзекуция, са се отразили сериозно на психическото здраве на Хакамада, според неговите адвокати и семейство.

Повторните съдебни процеси на осъдени на смърт затворници са рядкост, като това е едва петото такова дело в следвоенната история на страната.

Заедно със САЩ, Япония е единствената друга страна от Г-7, която все още прилага смъртното наказание, като осъдените на смърт затворници биват информирани за обесването си само няколко часа преди това.