
Този автономен робот е на път да се превърне в първата „умна крава“ в света.
Според учени от Университета на Сидни, това ще направи отглеждането на едър рогат добитък по-ефективно и природосъобразно.
Представен за първи път през 2016 г. като обикновен робот пастир, който може да се движи по неравен терен, SwagBot сега е оборудван със сензори, изкуствен интелект (AI) и системи за машинно обучение.
Задвижваният от батерия, той може да определя състоянието, типа и гъстотата на пасищата и да следи за здравето на добитъка.
Робът използва събраната информация, за да насочва автоматично добитъка към най-добрите пасища и след това да го премества, преди пашата да увреди състоянието на почвата. Роботът може също така да подава обратно данни към фермерите.
"След като добитъкът свикне с робота, те ще го следват," казва пред Reuters Салах Сукарие, преподавател по роботика и интелигентни системи в Университета на Сидни, чийто екип създава SwagBot.
"Целта е животните да се придвижват към подходящата част на пасището, където има добри протеини и въглехидрати. Това трябва да се прави много плавно, без помощта на огради."
Австралия е един от най-големите износители на говеждо месо в света с около 30 млн. говеда, разпръснати на огромна площ, като земята често може да бъде суха, а пасищата с лошо качество.
Фермерите често оценяват това колко животни може да поддържа тяхната земя, но много от тях почти нямат контрол върху това къде пасат животните в рамките на големи затворени площи.
Прекомерната паша може да доведе до влошаване на качеството на почвата, а това, от своя страна, до поддържането на по-малко растения и животни.

"SwagBot ни позволява да анализираме в реално време нашите оградени площи много по-подробно," казва фермерът Ерин О‘Нийл, присъствала наскоро на демонстрация на робота на поле в близост до Сидни.
"Това ни позволява да знаем кои части от пасището са най-хранителни, особено ако имате говеда като нас, които са бременни и имат нужда от паша с по-високо качество по време на бременността," казва тя.
SwagBot, който все още е в процес на разработка, е част от една разрастваща се тенденция към използването на роботика в селското стопанство, което може да направи производството по-ефективно и да намали зависимостта от служители в държави - като Австралия, където наемането на хора в отдалечени места може да бъде трудно.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
преди 1 часБлизо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
преди 1 часВ първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
преди 3 часаТози град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
преди 3 часаЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
преди 3 часаПо-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 4 часаПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgНа живо: Григор Димитров взе първия сет срещу Корентен Муте, французинът води с пробив във втория
dsport.bgВ Испания публикуваха видео как изглежда Ламборгинито на Жота след фаталната катастрофа
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg