
Румънският пазар на сливания и придобивания (M&A) регистрира 241 сделки през 2023 г. на обща стойност от 7.1 млрд. долара. Това представлява ръст от 6.1% в стойността (по прогнозна стойност на годишна база) и спад от 6.2% в броя на сделките.
На глобално ниво дейността по сливания и придобивания през 2023 г. продължава низходящата си траектория, продължавайки спада, наблюдаван през 2022 г., и отбелязвайки 10-годишно дъно по отношение на стойността.
Тази тенденция се дължи на продължителната среда на устойчиви по-високи разходи за финансиране, нарастващото геополитическо напрежение, общото икономическо забавяне и засилените регулаторни ограничения, се посочва в анализ на EY Romania, цитиран от Romanian Business Journal.
Тези затруднения водят до спад в стойността на глобалните сливания и придобивания с 13% на годишна база, докато стойността на европейските M&A транзакзии намалява с 19%.
В този контекст, активността на румънския пазар през 2023 г. изглежда впечатляваща, на фона на световните и регионални тенденции, отбелязват експертите на EY в северната ни съседка.
Стратегическите инвеститори запазват водещата си роля на местния пазар на сливания и придобивания, като генерират 88% от транзакциите през 2023 г. по обем.
Вътрешните сделки претърпяват незначителен ръст със 119 записани транзакции, в сравнение със 116 през 2022 г., докато обемът на транзакциите на чуждестранни инвеститори намалява с 13.9% на годишна база, достигайки общо 105.
Въпреки по-ниското "тегло" в общия брой сделки и спад до 11 сливания и придобивания спрямо 14 през 2022 г., броят на изходящите транзакции остава силен от историческа гледна точка и отразява устойчивостта на желанието на румънските инвеститори да извършват трансгранични транзакции.

Защо инвестициите се насочват към Румъния?
"Доверието на инвеститорите в местния пазар е белязано от обявяването на две мегасделки – Profi Rom Food и Enel Romania, които представляват значителна част от стойността на транзакциите през 2023 г.
Като се има предвид, че пазарните участници вече имат по-голяма яснота относно това какво крие бъдещето - по-специално относно траекторията на инфлацията и нормализирането на паричната политика, очакваме 2024 г. да донесе допълнителна положителна динамика за румънския пазар на сливания и придобивания", коментира Юлия Брату от EY Romania.
Най-активните сектори по обем на сделките са недвижими имоти, хотелиерство и строителство (17% от общия брой) и потребителски продукти и търговия на дребно (15.4%), следвани от технологии (12.4%) и енергетика и комунални услуги (12%).
В сравнение с 2022 г., броят на сделките в сектора на недвижимите имоти, хотелиерството и строителството е намалял с 16.3% през 2023 г. поради по-високите разходи за финансиране, но също така е надминал технологиите като лидер.
Те обаче все още са на трета позиция по отношение на обема на сделките, подчертавайки нарастващото значение на дигиталната трансформация на румънската икономика и появата на нововъзникващи технологии, като изкуствения интелект, се посочва в анализа.

Кои са най-големите сделки в Румъния през 2023 г.?
Придобиването на Profi Rom Food от Ahold Delhaize - основен играч на глобалния пазар за търговия на дребно с храни, за 1.4 милиарда щатски долара, както и придобиването на Enel Romania от гръцката енергийна група Public Power Corporation за 1.3 милиарда щатски долара, са двете водещи сделки в Румъния за миналата година.
Сред останалите значими транзакции са покупката на румънския отдел на Alpha Bank от базираната в Италия Unicredit за 319 милиона щатски долара, продажбата от страна на Mitiska REIM на 25 търговски парка на M Core Property HQ за 236 милиона щатски долара, която е една от най-големите сделки, регистрирани някога в сектора на търговските площи в Румъния.
Мексиканската хранителна компания Grupo Bimbo пък придоби местната пекарна Vel Pitar за 210 милиона щатски долара.
През 2023 г. средният размер на транзакциите е намаля до 40 милиона щатски долара, продължавайки низходящата си тенденция след 2020 г.
Най-активните инвеститори в Румъния, по страна на произход, идват от Съединените щати (9.5% от входящите сделки), Нидерландия (8.6%), Франция, Швейцария и Полша (по 7.6%).
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Нова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
02.04.2025Осемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
02.04.2025Най-евтините петзвездни хотели в света
02.04.2025Икономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
02.04.2025Най-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
02.04.2025Наградите INNOVISION AWARDS by Planet Schwarz търсят големите визионери и смелите новатори в бизнеса
02.04.2025Прочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgМечтан финал за Купата на Краля, Барселона разби сърцето на Атлетико
dsport.bgЛивърпул си върна на Евертън и триумфира в мърсисайдското дерби
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg