Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, с която слага край на усилията на щатското правителство за подмяна на пластмасовите сламки в страната с хартиени.

Заповедта, която влиза в сила незабавно, отменя мярка, подписана от бившия президент Джо Байдън, който определи замърсяването с пластмаса като "криза".

Миналата седмица Тръмп, който продаваше брандирани пластмасови сламки по време на предизборната си кампания през 2020 г., заяви, че хартиените сламки "не вършат работа" и се разлагат "отвратително" в устите на потребителите.

През 2024 г. Байдън разпореди постепенно спиране от страна на държавните институции на покупките на пластмасови сламки, както и на пластмасови прибори и опаковки.

Заповедта на Тръмп налага на държавните агенции да спрат купуването на хартиени сламки и призовава за изготвянето на стратегия за елиминирането на употребата им в цялата страна.

"Връщаме се към пластмасовите сламки," заяви Тръмп пред журналисти в Белия дом.

"Тези неща не вършат работа, използвал съм ги много пъти и понякога се чупят, пукат. Ако напитката е гореща, не издържат много време, понякога минути, а понякога секунди. Това е една нелепа ситуация."

Като част от по-общи усилия за справяне със замърсяването с пластмаса, миналата година администрацията на Байдън обяви, че постепенно ще премахне изделията за еднократна употреба при опаковките на храни, при дейностите и събитията до 2027 г. и от всички федерални дейности до 2035 г.

Тръмп е отдавнашен критик на хартиените сламки. По време на кампанията за преизбирането му за президент през 2020 г., когато той изгуби изборите, се продаваха сламки с марката Trump на цена от 15 долара за пакет от 10 броя, които бяха предназначени да заменят "либералните" хартиени сламки, както той ги наричаше.

Само през първите няколко седмици от предизборната кампания бяха генерирани около 500 000 долара от продажбата на сламки.

Според някои статистически данни, броят на сламките за еднократна употреба, които се използват в САЩ, са около 500 млн. на ден, въпреки че тази цифра е сериозно оспорвана и реалният им брой може би е наполовина.

Редица американски щати и градове, в това число Сиатъл, Калифорния, Орегон и Ню Джърси, приеха правила, които ограничават използването на пластмасови сламки или изискват да бъдат предлагани, само ако клиентите ги поискат.

Данни на Програмата на ООН за околната среда показват, че всяка година в света се произвеждат 460 млн. метрични тона пластмаса, което допринася за замърсяването на океаните и за микропластмасите, които могат да се отразят на човешкото здраве.

Някои проучвания обаче показват, че хартиените сламки съдържат значителни количества от т.нар. "вечни химикали" от групата на перфлуорираните и полифлуорираните алкилни вещества (PFAS).

Те могат да останат в околната среда в продължение на десетилетия, като замърсяват водните запаси и причиняват различни здравословни проблеми.