От съображения за сигурност САЩ планира да забрани използването на определен хардуер и софтуер, произведен в Китай и Русия, в коли, пикапи и автобуси.
Официални лица заявиха, че се притесняват, че въпросните технологии, използвани за автономно управление и за свързването на колите с други мрежи, биха могли да позволят на врагове "да манипулират дистанционно леки автомобили по американските пътища".
Използваният китайски и руски софтуер в американски коли в момента е минимален. Министърът на търговията Джина Раймондо обаче заяви, че плановете представляват "целенасочени, проактивни" стъпки за защита на САЩ.
“В днешно време колите имат камери, микрофони, GPS проследяване и други технологии, свързани с интернет," заяви тя в свое изявление.
"Не е необходимо много въображение, за да разбере човек как чуждестранен противник с достъп до тази информация би могъл да представлява сериозен риск за нашата национална сигурност и за неприкосновеността на личния живот на американските граждани."
“Китай е против разширяването на концепцията за националната сигурност от страна на САЩ и дискриминационните действия, предприети спрямо китайски компании и продукти,” заяви Ли Дзян, говорител на министерството на външните работи на Китай.
“Призоваваме САЩ да уважава пазарните принципи и да предостави отворена, справедлива, прозрачна и недискриминационна бизнес среда за китайски компании.”
Предложението, което ще влезе в периода на обсъждане, е поредното от страна на Белия дом, което има за цел да ограничи присъствието на Китай в производствената верига на доставките.
САЩ също така повиши митата върху електромобилите, батериите за електромобили и редица други артикули. Страната забрани отделно вноса на произведени в Китай товарни кранове, предупреждавайки за риск за киберсигурността.
САЩ стартира разследване през февруари, в което разглежда киберрисковете от т. нар. свързани автомобили.
Забраните за софтуера биха влезли в сила за автомобилите модел 2027 г., докато правилата по отношение на хардуера ще бъдат въведени три години по-късно, което ще предостави на индустрията повече време, за да реорганизира веригите си на доставки.
В момента има "много малко технологии – хардуер или софтуер, в днешната верига на доставките на свързаните автомобили, които влизат от Китай в САЩ", но правилото би принудило някои компании да намерят нови доставчици, заяви пред Reuters Джон Бозела, президент и главен изпълнителен директор на Alliance for Automotive Innovation, която представлява големи автопроизводители.
“Казвал съм го по други поводи, но важи и в този случай: не можете просто да натиснете един ключ и да промените най-сложната верига на доставки в света от днес за утре".
“Предоставеното време за реакция ще позволи на някои автопроизводители да направят необходимия преход, но може да е прекалено малко за други," казва още той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg