Най-скъпите жилища в Лондон се продават трудно, като и търсенето, и сделките отчитат спад.

Нов доклад на имотната компания Knight Frank показва, че за 12-те месеца до юли в Лондон има с 22% по-малко продажби на жилища с цена над 10 млн. паунда (13.2  млн. долара), в сравнение със същия период година по-рано.

Картината е по-мрачна при най-скъпите имоти – в Лондон е имало едва 10 продажби на жилищни имоти с цeна от над 30 млн. паунда, в сравнение с 38 за предходния период.

Общо стойността на сделките за супер първокласни имоти в британската столица възлиза на 2.77 млрд. долара за 12 месеца до юли, в сравнение с 4.3 млрд. паунда за 12-месечния период, приключил през юли 2023 г.

“Имотните нагласи в централната част на Лондон спадат значително,” казва имотният агент Камила Дел, основател на Black Brick. “Настоящият пазар ми напомня малко за финансовата криза по отношение на наличните жилища, пониженията на цените и нервността на пазара от страна на продавачите.”

Брокери приписват голямата несигурност на пазара на изборите през юли, за които се очакваше да доведат до смяна на управлението за следващата година.

Лейбъристката партия, която спечели убедителна победа, беше сочена за победител в социологическите проучвания над консерваторите, които преди това управляваха в продължение на повече от десетилетие.

Високите лихвени проценти също оказаха влияние над нагласите. През август Централната банка на Англия предприе първото понижение на лихвите от четири години.

Несигурността вече се насочи към дейността на новото правителство, по-конкретно към несигурността около новия данъчен режим, казва Стюърт Бейли, ръководител Продажби на супер първокласни имоти в Лондон.

Новото правителство заговори за увеличения на данъците, в това число евентуалното повишение на капиталовите данъци и данъците наследство, които ще бъдат разкрити при представянето на новия бюджет в края на октомври.

Вероятно е също така правителството да преразгледа системата си относно 74-те хиляди лица, живеещи във Великобритания, които не плащат данъци върху доходите си извън Обединеното кралство.

Сред тях са някои от най-богатите хора в света и такива, които са достигнали до най-високите нива във финансите. Съпругата на бившия британски премиер Риши Сунак също е сред тези граждани.

Въпросите без отговор относно данъчните режими и плановете за слагане на край на преференциалното данъчно отношение към заможни чужденци плашат богатите купувачи, казват брокери.

“Бюджетът кара хората да заемат изчаквателна позиция. Въпросът е, че има несигурност, така че хората се колебаят в момента,” казва Бейли. Той допълва, че сега сме в долния край на 10-годишния низходящ цикъл при ценообразуването и очаква продавачите да намалят цените с цел сключването на сделки.

В доклада се посочва, че имотите в Централен Лондон с цена от над 10 млн. паунда са с 14% под пика си от септември 2015 г. Спадът е още по-драстичен в долари, където понижението е от 25%, предвид поевтиняването на паунда след референдума за брекзит през 2016 г. Това си личи по броя на американците, които се появяват на пазара в Лондон и чиито долари стигат за повече, в сравнение с преди.

“Ако сте купувач и особено купувач в брой, сега е особено изгодно време за покупки, тъй като няма много конкуренция с други купувачи,” казва Бейли за настоящия пазара на супер първокласни имоти, което той определя като “разочароващ,” особено в най-горния сегмент на пазара.

“В момента обаче сме в един период на вакуум и до излизането на бюджета не се случва нищо.”