- Столичният инспекторат засилва контрола върху търговските обекти в София, които използват общински площи за разполагане на маси и столове.
- Причината са зачестили сигнали от граждани за затруднено преминаване по тротоарите. Нарушителите са заплашени от санкции до 500 евро, които при повторно нарушение се удвояват.
- Инспекторите следят стриктно за спазването на разрешената площ и за поставянето на задължителните обозначения.
Разполагането на маси, столове, съоръжения и други елементи пред заведенията в София трябва да се извършва единствено в рамките на одобрената схема и по начин, който не възпрепятства свободното и безопасно преминаване на пешеходци.
Това напомнят от Столичния инспекторат на собствениците и ползвателите на търговски обекти на територията на Столична община, които използват общински площи за т.нар. „тротоарно право“.
Контролът обхваща както спазването на разрешената площ, така и поставянето на необходимите обозначения съгласно изискванията.
Напомнянето е във връзка със зачестили сигнали от граждани за затруднено преминаване по тротоари в близост до търговски обекти, както и с цел превенция и своевременно спазване на правилата, посочват от пресцентъра на общината.

Какви са правилата?
При разполагане на маси и столове извън подиум/декинг търговецът е длъжен да обозначи границите на разрешената площ с жълти ъгли, поставени съгласно одобрената схема.
Екипите на Столичния инспекторат извършват контрол както за наличието на обозначенията, така и за спазването на разрешената площ.
Когато жълтите обозначения липсват, се издава предписание за поставянето им в срок до 48 часа, след което се извършва последващ контрол. При неизпълнение на предписанието се съставя акт за установяване на административно нарушение.
Жълти ъгли не се поставят, когато масите и столовете са разположени изцяло върху подиум/декинг, но и в тези случаи се извършва контрол за спазване на разрешената площ.
Обозначения не се поставят и при стелажи, хладилни витрини и други елементи при търговия на открито, като и там инспекторите следят за заетата площ съгласно одобрената схема.

Глоби от 50 до 500 евро
Съгласно действащата нормативна уредба, при установени нарушения се налагат санкции в размер на 50 до 500 евро, а при повторно нарушение – в двоен размер.
Тротоарното право предоставя възможност за използване на публично пространство, но то върви ръка за ръка с отговорността да се осигури свободно преминаване и спазване на правилата, посочват от Столичния инспекторат и допълват, че служителите им са на терен и продължават да осъществяват контрол по изпълнението на изискванията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Докато вестниците изчезват, бизнесът на тази софийска печатница расте
преди 3 часаВ числа: Турнето на Empire of the Sun разби София с хит стриймван над 1.55 милиарда пъти
преди 4 часаЮжна Европа е най-бързо развиващият се туристически регион това лято
преди 6 часаПазарджик с почти изцяло електрически градски транспорт след инвестиция от 4.2 млн. евро
преди 6 часаПавел Китов: Токът скача от 0 до 200 евро в рамките на час, бизнесът иска предвидимост
преди 6 часа„Алкомет“ откри в Шумен нови производствени мощности за 70 млн. евро
преди 7 часаПрочети още
Радев уврежда имиджа на България извън страната ли? Говори Тома Биков, ГЕРБ
darik.bg„Радев разочарова Митрофанова?“ Говори Велислав Величков, ПП
darik.bg„Радев е в измамен комфорт“, предупреди проф. Стоянов!
darik.bgУчилище за родители на „9 месеца“ събра бъдещи и настоящи родители през юни в Bulgaria Mall
9meseca.bg