Бивш хеджфонд мениджър, чиято компания спечели милиарди долари по време на световната финансова криза, е готов отново да се възползва от волатилността, като съзира опасности за пазарната стабилност на нива, невиждани от 2008 г.

Инвестиционната компания на Стив Дигъл Vulpes Investment Management набира до 250 млн. долара от инвеститори още през първото тримесечие, заяви пред Bloomberg базираният в Оксфорд инвеститор.

Дигъл, чиято компания спечели 3 млрд. долара в периода 2007 – 2008 г., набира средства за хеджфонд и управлявани сметки, които имат за цел да генерират сериозна възвръщаемост при пазарни сривове и да печелят от залози върху поевтиняващи и поскъпващи акции при по-спокойни периоди.

Идеята за нов хеджфонд се заражда, след като компанията разработва модел за използването на модел с изкуствен интелект (AI), който може да анализира огромни обеми от публична информация.

Той е помогнал за откриването на компании, при които има голяма вероятност от срив в цената на акциите заради рисково поведение, като висок ливъридж, несъответствие между активи и пасиви и дори директна измама, казва Дигъл. В портфейла на фонда ще има и единични акции или индекси като бичи залози.

Това е най-сериозната активност на Дигъл по отношение на търговията с волатилност след закриването през март 2011 г. на предишната му компания Artradis Fund Management Pte.

Активите на базираната тогава в Сингапур компания нараснаха до близо 5 млрд. долара през 2008 г., подкрепени от печалби от залози върху пазарни сривове и банкови проблеми, но впоследствие тя стана жертва на обрата на пазарите, породен от безпрецедентните интервенции на централните банки.

“Броят на разломите днес е по-голям и вероятността нещо да се обърка е много по-голяма, но цената на риска се понижи,” казва Дигъл, правейки паралел с условията при продължилите повече от десетилетие условия на облекчена парична политика.

“В момента ситуацията донякъде е аналогична на 2005 – 2007 г.”

Сред потенциалните проблемни точки са раздутите оценки на щатския акции, пренасищането на пазара на първокласни офиси в страната, повишеният федерален дълг и малките кредитни спредове.

Ново “поколение трейдъри на бичия пазар”, които влизат в индустрията през 2008 г., повишиха оценката на малък брой акции на щатски технологични компании и криптовалути до главозамайващи нива, казва Дигъл. Междувременно, вече е по-евтино да се купуват инструменти за защита срещу пазарни сривове, допълва той.

Дигъл също така посочва геополитическото напрежение и опасенията относно сенчестото банкиране на Китай. Дребните инвеститори, засилващата се мощ на пасивните инвестиционни фондове и високочестотните трейдъри вероятно ще засилят пазарните сривове, както се случи през март 2020 г. и август 2024 г., посочват от Vulpes в рекламен документ за новия фонд.

60-годишният Дигъл няма да се занимава отново с търговия на дневна база, като ще бъде консултант относно цялостното управление на риска във връзка с волатилността. Живеещият в Сингапур Робърт Евънс, който е работил в компании, като Citigroup Inc., ще бъде основният портфейлен мениджър.

“Глупаво е да казваме, че пазарът определено ще се срине през 2025 г., защото говорим за човешко поведение,” казва Дигъл. Въпреки това:

“Всички трябва да започнат отново да мислят за хеджиращите си позиции.”