
Отдавнашната кампания в Япония за назначаването на повече жени на високопоставени позиции в бизнеса и промишлеността понесе удар, след като ново проучване установи, че сред водещите компании в страната жените на поста главен изпълнителен директор са едва 13.
Жени оглавяват едва 0.8% от търгуваните на основния пазар на Токийската фондова борса 1 643 компании, показва проучване на новинарската агенция Kyodo, което се основава на финансовите отчети на компаниите за 2023 г.
Според Kyodo, данните са пример за бавния напредък на Япония по отношение на “увеличаването на разнообразието сред корпоративните ръководители”.
Малкият брой на жените ръководители е пример за трудната битка, пред която е изправено правителството на Япония по отношение на достигането на своята цел жени да заемат поне 30% от ръководните длъжности до края на десетилетието.
Делът на жените на висши позиции в бизнеса остава малък дори и на фона на по-общата дефиниция на “ръководител” на правителството, която включва корпоративни служители, както и директори, одитори и заемащи ръководни длъжности.

Десетилетие след като тогавашният премиер на Япония Шиндзо Абе заяви пред Генералната асамблея на ООН, че ще “създаде общество, в което всички жени блестят ”, страната продължава да се справя лошо в международните класации за половото разнообразие в политиката и бизнеса.
Според проучване от 2022 г. на ОИСР, жените са заемали едва 15.5% от ръководните позиции в Япония, в сравнение с 40.9% във Великобритания и 45.2% във Франция. Само Китай и Южна Корея са имали по-малък дял на жените ръководители.
Други доклади описват сходна картина. Миналата година проучване на Economist нареди Япония на 27-о място от 29 развити икономики в индекса на изданието за равенството между половете на пазара на труда (Glass-ceiling index).
Жени обаче бяха назначени на няколко важни позиции в Япония в последните години, а проучването на Kyodo установява, че броят на жените членове на бордове на директорите надхвърлят 3 000, което е два пъти повече, в сравнение с преди пет години.
През януари бившата стюардеса Мицуко Тотори стана първата жена президент на Japan Airlines, а през юли правителството назначи Наоми Унемото като първата жена главен прокурор на страната. През 2021 г. Томоко Йошино стана първата жена президент на Rengo, най-голямата профсъюзна организация в Япония.
Нови социологически проучвания предполагат, че Санае Такаичи, министър на икономическата сигурност, е сред тримата кандидати, което се очаква да се борят в края на месеца за лидер на Либерално-демократическата партия (ЛДП). Това засили вероятността Япония скоро да има и първия си премиер жена.
Консерваторката Такаичи, която е против еднополовите бракове и отделните фамилни имена на съпрузите, има силната подкрепа на симпатизантите на ЛДП, не е толкова популярна сред колегите си.
Депутатите и редовите членове на партията ще имат думата при избора на новия лидер, който след това трябва да бъде одобрен за министър-председател от доминирания от ЛДП парламент.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Има ли ограничение колко лева ще можем да обменяме в евро на ден?
25.04.202525 плажа и 5 яхтени пристанища у нас със Син флаг през 2025 г.
25.04.2025МЕТРО Кеш енд Кери сменя името си в България
25.04.2025Френската Alstom ни доставя 35 влака за €452 млн.
25.04.2025До 2035 г.: Глобалният ядрен капацитет нараства със 100 GW
25.04.2025Михаела Доцова, МОСВ: Регламентът за екодизайн е ново начинание на ЕС (ВИДЕО)
25.04.2025Прочети още
Щатът Калифорния изпревари Япония и вече е четвъртата икономика в света
darik.bgФон дер Лайен очаква да говори с Тръмп на погребението на папата
darik.bgДецата във Великобритания може да се окажат с вечерен час за влизане в социалните мрежи
darik.bgБуря в чаша вода – Реал обяви, че не е обмислял да не играе
dsport.bgВезенков разби Реал Мадрид за втори път
dsport.bgКак да възпитаме финансово децата: съвети от финансиста Силвия Домузова
9meseca.bg