
Отдавнашната кампания в Япония за назначаването на повече жени на високопоставени позиции в бизнеса и промишлеността понесе удар, след като ново проучване установи, че сред водещите компании в страната жените на поста главен изпълнителен директор са едва 13.
Жени оглавяват едва 0.8% от търгуваните на основния пазар на Токийската фондова борса 1 643 компании, показва проучване на новинарската агенция Kyodo, което се основава на финансовите отчети на компаниите за 2023 г.
Според Kyodo, данните са пример за бавния напредък на Япония по отношение на “увеличаването на разнообразието сред корпоративните ръководители”.
Малкият брой на жените ръководители е пример за трудната битка, пред която е изправено правителството на Япония по отношение на достигането на своята цел жени да заемат поне 30% от ръководните длъжности до края на десетилетието.
Делът на жените на висши позиции в бизнеса остава малък дори и на фона на по-общата дефиниция на “ръководител” на правителството, която включва корпоративни служители, както и директори, одитори и заемащи ръководни длъжности.

Десетилетие след като тогавашният премиер на Япония Шиндзо Абе заяви пред Генералната асамблея на ООН, че ще “създаде общество, в което всички жени блестят ”, страната продължава да се справя лошо в международните класации за половото разнообразие в политиката и бизнеса.
Според проучване от 2022 г. на ОИСР, жените са заемали едва 15.5% от ръководните позиции в Япония, в сравнение с 40.9% във Великобритания и 45.2% във Франция. Само Китай и Южна Корея са имали по-малък дял на жените ръководители.
Други доклади описват сходна картина. Миналата година проучване на Economist нареди Япония на 27-о място от 29 развити икономики в индекса на изданието за равенството между половете на пазара на труда (Glass-ceiling index).
Жени обаче бяха назначени на няколко важни позиции в Япония в последните години, а проучването на Kyodo установява, че броят на жените членове на бордове на директорите надхвърлят 3 000, което е два пъти повече, в сравнение с преди пет години.
През януари бившата стюардеса Мицуко Тотори стана първата жена президент на Japan Airlines, а през юли правителството назначи Наоми Унемото като първата жена главен прокурор на страната. През 2021 г. Томоко Йошино стана първата жена президент на Rengo, най-голямата профсъюзна организация в Япония.
Нови социологически проучвания предполагат, че Санае Такаичи, министър на икономическата сигурност, е сред тримата кандидати, което се очаква да се борят в края на месеца за лидер на Либерално-демократическата партия (ЛДП). Това засили вероятността Япония скоро да има и първия си премиер жена.
Консерваторката Такаичи, която е против еднополовите бракове и отделните фамилни имена на съпрузите, има силната подкрепа на симпатизантите на ЛДП, не е толкова популярна сред колегите си.
Депутатите и редовите членове на партията ще имат думата при избора на новия лидер, който след това трябва да бъде одобрен за министър-председател от доминирания от ЛДП парламент.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Предградието на Чикаго, в което е израснал папа Лъв XIV, иска да купи дома от детството му
преди 6 минРешенията за киберсигурност все по-достъпни за малкия и среден бизнес
преди 30 минНаша съседка инсталира скенер за тирове, намаляващ проверката от 7 часа на 2 мин.
преди 1 часПадението на Del Monte Foods: 138-годишна компания за консерви фалира
преди 1 часРоботи изиграха първия си официален футболен мач (ВИДЕО)
преди 1 часШест акции превръщат $10 000 в $65 688
преди 1 часПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgТрагедия, футболист на Ливърпул загина при пътнотранспортно произшествие
dsport.bgМач ЕкстрасенсИ: Баварската машина или най-добрият отбор в света (ВИДЕО)
dsport.bgСветовният Форум за Осъзнато Родителство: Събитие с глобално въздействие
9meseca.bg