Ефектът на градските топлинни острови означава, че температурите в градовете могат да бъдат с няколко градуса по-високи, в сравнение с намиращите се близо до тях селски райони.

Това е така, защото материали, като бетон и асфалт, абсорбират и излъчват топлина. Превозните средства и климатизираните сгради също отделят топлина, а високите сгради блокират вятъра.

Официални лица по цял свят се опитват да охладят градовете. В Чикаго, който има история с фатални горещи вълни, над 500 покрива на сгради са покрити с растителност, която отделя охлаждащи водни пари и действа като естествена изолация за сградите.

Лос Анджелис, който разполага с огромна мрежа от магистрали, боядиса част от улиците си с отразяващи слънцето материали.

Подробната информация за градските температури обаче е оскъдна. Това става ясно на предприемача Джей Садик малко след като основава стартъп в Абу Даби с цел модифицирането на асфалт, така че да поема по-малко топлина, когато потенциален клиент го насърчава да определи най-горещите части в града, където материалът би бил от най-голяма полза.

Садик не успява да намери подробните данни, от които има нужда, затова започва да работи собственоръчно по събирането на информация. Днес неговата компания FortyGuard се занимава с използването на данни и изкуствен интелект (AI), за да предоставя подробна информация за промяната на градските температури.

Той се надява, че това ще даде възможност на специалистите по градоустройство, на компании и на строителни предприемачи да вземат решения, базирани на данни, а на жителите да планират по-добре своя живот.

Трудно събиране на данни

Екстремните горещини могат да предизвикат свързани с топлината болести и смърт - най-вече при уязвими групи, като деца и хора в напреднала възраст. Смъртността вследствие на горещините в световен план при хората на възраст над 65 г. нараства с близо 85% в периода 2017 – 2021 г.

С преместването на милиарди хора в градски райони в следващите десетилетия, между половината и три четвърти от глобалното население може да бъде изложено на заплашващи живота екстремни горещини и влажност до 2100 г., според Междуправителствената експертна група по климатичните промени.

Нарастващите температури също така затрудняват съня през нощта и производителността през деня, особено при хората, които се трудят на открито.

Въпреки че градските горещини привличат повече внимание, повечето метеорологични станции не са изградени специално за справяне с проблема и често са разположение на летища или върху хълмове – зони, които не са представителни за температурите на градския тротоар.

“В исторически план, повечето метеорологични агенции имат задачата да следят времето в мащаби по-големи от градовете,” казва Джеймс Воогт, преподавател във факултета по география и околна среда в Университет на Западен Онтарио, който е експерт по градска климатология.

Сателити, които измерват температурата на повърхността, могат да покриват големи райони, но не могат да предоставят подробна информация за горещите точки в отделни квартали. А дърветата и високите сгради може да блокират сателитите от това да записват температури на нивото на земята.

Някои градове започнаха да събират информация посредством сензори, поставени на улични лампи или автобуси, а други, сред които и Хонконг, разгръщат гъсти метеорологични мрежи.

“Не много градове обаче имат толкова гъста измервателна мрежа,” казва Чао Рен, доцент по архитектура в Университета на Хонконг, който специализира в приложна климатология и климатичен дизайн.

Градска топлотехника

FortyGuard, която има 16 служители и офиси в Абу Даби и Сан Хосе, Калифорния, събира 32 млрд. точки данни всеки ден от трети страни доставчици, но Садик казва, че не може да разкрие много информация за своите източници, предвид пазарната конкуренция.

След това компанията използва AI, за да създава модели, които вземат предвид променливите, които влияят на това как се усещат температурите, в това число и надморската височина на града, растителността, водните тела и атмосферните условия, като облачност, за да предоставя по-пълна представя за динамиката на местните температури, казва той.

“Нашият подход отива отвъд това да измерваме температурата на въздуха в конкретен час,” допълва Садик.

Едни от най-стабилните данни на компанията са за определени градове в САЩ, които ѝ позволяват да създава модели за градските температури за всеки 10 кв. метра с 89% точност, според Садик.

FortyGuard предлага консултантски услуги и е работила с клиенти, като експерименталния град Масдар в Обединените арабски емирства, за да му помогне в определянето на горещите точки с цел добавянето на дървета и водни елементи.

Стартъп компания, която е “на път да затвори голям рунд за набиране на средства,” се стреми да се позиционира като технологична компания, казва Садик. Той се надява да интегрира нейната технология в съществуващи платформи, като такива за имоти или карти.

Това би помогнало на купувачите на жилища да откриват кои са най-негорещите квартали в един града или пък на хората, които спортуват, да установяват най-добрия маршрут за сутрешното си бягане.

Технологични платформи вече внедряват климатична информация от други доставчици. В края на септември щатският имотен уебсайт Zillow обяви, че обявите за имоти вече ще включват информация, като рискове от горски пожари, качество на въздуха и горещина.

Други прилагат AI за справяне с градските горещини. През септември Google обяви нов инструмент на име Топлинна устойчивост, който прилага AI към въздушни и сателитни изображения, за да помогне на градовете са се справят с екстремните горещини.

Воогт и Рен казват, че е трудно да се коментират данните за градските горещини на FortyGuard без да се знае повече за източниците на компанията, методите на валидация и технологията. “Ключовият елемент е как се обучава AI и върху какво,” казва Рен.

“Определено обаче има необходимост от температури с висока пространствена разделителна способност в градска среда,” допълва той.

Според Рен, най-важното по отношение на информацията за градските горещини и как ще се използва. И докато интересът към нея се засилва, някои градове подхождат по-добре към нея, като образоват жителите по въпроса, създават системи за ранно предупреждение или внедряват правила в строителството и градоустройството.