Вид огромна нелетяща птица, някога обитавала Нова Зеландия, изчезва преди около 600 години - малко след като човешките заселници пристигат за първи път на двата основни острова на страната.

Днес биотехнологична компания, базирана в Тексас, твърди, че има план да я възкреси.

Стартъпът за генно инженерство Colossal Biosciences добави гигантската моа от Южния остров – птица с дълга шия и височина 3 метра, сразявала с ритници нападателите си - към бързо разширяващия се списък с животни, които иска да възкреси, като генетично модифицира най-близките им живи роднини.

Компанията предизвика широк отзвук, когато обяви раждането на три малки ужасни вълка (Aenocyon dirus, известен още като свиреп вълк) през април.

Учените от Colossal заявиха, че са възкресили хищника, видян за последно преди 10 000 години, използвайки древна ДНК, клониране и технология за редактиране на гени, за да променят генетичния състав на сивия вълк, в процес, който компанията нарича възраждане.

Подобни усилия за възстановяване на вълнестия мамут, птицата додо и тилацина, по-известен като тасманийски тигър, също са в ход.

За да възстанови моа, Colossal Biosciences обяви във вторник, че ще си сътрудничи с новозеландския изследователски център Ngāi Tahu. Институцията, базирана в университета в Кентърбъри, е основана в подкрепа на Ngāi Tahu - основното племе маори в южния регион на Нова Зеландия.

Проектът първоначално ще включва възстановяване и анализ на древна ДНК от девет вида моа, за да се разбере как гигантската моа (Dinornis robustus) се различава от живите и изчезналите си роднини, за да се декодира нейният уникален генетичен състав, според изявление на компанията.

„Има толкова много знания, които ще бъдат отключени и споделени по време на процеса по завръщане на емблематичната моа“, казва Бен Лам, главен изпълнителен директор и съосновател на Colossal Biosciences.

Според компанията, изследването на геномите на всички видове моа би било „ценно за опазване на природата и разбирането на ролята на изменението на климата и човешката дейност за загубата на биоразнообразие“.

Colossal, която е набрала най-малко 435 милиона долара, откакто е основана от Лам и генетика от Харвардския университет Джордж Чърч през 2021 г., е ангажирала „голяма инвестиция“ в Нова Зеландия, съобщи компанията, без да дава повече подробности.

Питър Джаксън - роденият в Нова Зеландия режисьор на „Властелинът на пръстените“, който е един от редицата известни инвеститори в компанията, също участва в проекта. Той притежава една от най-големите частни колекции от кости на моа, според Associated Press.

В рамките на проекта Colossal ще предприеме действия за екологично възстановяване в Нова Зеландия, фокусирайки се върху рехабилитацията на потенциални местообитания на моа, като същевременно подкрепя съществуващите местни видове.

Много учени твърдят, че макар изследователите на Colossal да развиват областта на генното инженерство, не е наистина възможно да се възкреси изчезнало животно - всеки опит би могъл само да създаде генетично модифициран, хибриден вид.

Според критиците на стартъпа, твърдението, че изчезването може да бъде обърнато чрез технологии рискува да подкопае неотложността на опазването на съществуващите видове и екосистеми.

Лам, изпълнителен директор на компанията, заяви пред CNN миналия месец, че биотехнологията, разработена от Colossal, ще бъде използвана за спасяване на животни на ръба на изчезване, както и на такива, които вече са изчезнали.

Той посочи, че Colossal е „произвела“ две котила клонирани червени вълци - най-критично застрашеният вид вълци, използвайки нов, по-малко инвазивен подход към клонирането, разработен по време на изследванията на ужасните вълци.

„Мисля, че бихме могли да създадем мащабируема система за възобновяване на изчезнали видоне, която няма да замести опазването на природата, но е нещо като допълнителна подкрепа, от която мисля, че се нуждаем, особено в тези тежки случаи“.