В София Тех Парк стартира изграждането на Националния STEM център.

Инвестицията е за над 34 млн. лева, като средствата идват от Плана за възстановяване и устойчивост. В центъра ще се подготвят учители, ученици, студенти, университетски преподаватели, както и олимпийските ни отбори.

STEM обучението ще помогне за разрешаването на важно предизвикателство – да подобрим резултатите на учениците по математика и природни науки, заяви на старта на строителните дейности министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. 

По думите му модерната STEM среда повишава мотивацията на децата, като им предоставя възможност да правят изследвания, да експериментират и да затвърждават знанията си на практика.

„Ученето чрез опита мотивира и насърчава децата да са по-когнитивно и емоционално ангажирани с дисциплини, като математиката и природните науки“.

Според него Националният STEM център надгражда всички предходни усилия за създаването на иновативна и високотехнологична училищна среда, тъй като ще предоставя и методическа подкрепа.

Учебното звено ще подкрепя и консултира българските училища не само при създаването на STEM пространства, но и като нов начин на преподаване и учене – от механично възпроизвеждане на знания към формиране на конкретни умения и компетентности. Министърът допълни:

„Всички учители, студенти и университетски преподаватели ще могат да обогатяват опита си, като усвояват нови подходи на работа и използване на модерната среда“.

Модерни лаборатории в пет направления

В новия център в София Тех Парк ще бъдат създадени модерни лаборатории в пет основни направления: 

  • природни науки,
  • математика и информатика,
  • роботика и кибер-физични системи,
  • зелени технологии и устойчиво развитие,
  • дизайн и 3D прототипиране.

В тях учениците ще имат възможност да правят опити и да повишат интереса си в инженерните науки, изкуствения интелект, роботиката и информационните технологии.

Освен зали за обучения, в новото пространство ще бъдат обособени и зони за дигитално и аудио-визуално изкуство, за учебни работилници, зелена класна стая и др.

Инвестицията се финансира изцяло по Плана за възстановяване и устойчивост, като се очаква сградата в София да бъде готова по средата на 2026 г. , Според директора на центъра проф. Николай Шиваров:

„Общата стойност на проекта е над 37 млн. лева, като с останалите средства ще бъдат създадени изнесени бази за обучения в три държавни университета – Югозападен университет „Неофит Рилски“, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“.

В тях ще бъдат създадени по две STEM лаборатории и по една зала за обучения, в които учителите и ученици на регионално ниво да повишават знанията и уменията си.