Федералният резерв на САЩ и два други регулаторни органа се доближават до изпълнението на нов план, който ще намали значително близо 20-те процента задължително увеличение на капитала на най-големите банки.

До това се стигна след лобистките усилия от страна на ръководители от индустрията, като Джейми Даймън от JPMorgan Chas, информира Reuters, позовавайки се публикация на Wall Street Journal.

Исканите увеличения на капитала на банки, като JPMorgan и Goldman Sachs, които имаха за цел да гарантират, че те разполагат с достатъчни буфери, за да поемат потенциални загуби, ще бъдат наполовина на това, което се говореше първоначално, допълват от изданието.

Ръководители и на трите агенции, които имат отношение към предстоящите капиталови правила — Федералния резерв, Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) и Службата за валутен контрол, все още обсъждат съществени и технически промени и няма гаранция, че ще се стигне до споразумение, информира WSJ. От Фед, FDIC и Службата за валутен контрол са отказали коментар.

През юли миналата година трите банкови регулатора, предвождани от Фед, представиха предложение за промяна в начина, по който банките с активи за над 100 млрд. долара изчисляват кеша, който трябва да заделят за поемането на потенциални загуби.

Споразумението от Базел има за цел да направи банките по-устойчиви на потенциални загуби, намалявайки риска от фалити или спасявания от страна на правителството. Трезори твърдят, че те вече разполагат с достатъчно капитали и промените не са необходими.

Големи щатски банки лобираха срещу предложението от Базел, което, според тях, ще ги принуди да преразгледат или закрият редица от продукти и дейности.

От Goldman Sachs дори привлякоха десетки собственици на малки компании, които да пътуват до Вашингтон и да призоват законодателите да преразгледат предложението, информира Reuters.