Шест нови училищни лаборатории ще разработват важни иновации за нашата образователна система през следващата година.

Те са насочени към социално-емоционално учене и подкрепа, въвеждане на изкуствен интелект в образованието, обучение чрез спорт и изкуство, образование с наука и развиване на дигитално-медийна грамотност.

Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на Националния форум „Лаборатории за иновации“.

Лабораториите ще са в шест училища в страната – 140. СУ „Иван Богоров“ в София, ОУ „Д-р Петър Берон“ в Пловдив, СУ „Панайот Волов“ в Шумен, Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи „Академик Благовест Сендов“ във Варна, НЕГ „Гьоте“ в Бургас и СУ „Вичо Грънчаров“ в Горна Оряховица.

По време на форума бяха представени крайните образователни продукти, създадени в първите пет лаборатории за иновации през тази година по Националната програма на МОН „Иновации в действие“.

Те са разработени в пет училища – Второ ОУ „П.Р. Славейков“ в Стара Загора, 108. СУ “Никола Беловеждов”, ОбУ „Неофит Рилски“ в село Дерманци и ОУ „Петко Рачов Славейков“ във Варна.

Всяко от тях си партнираше с още 10 образователни институции. По този начин общо 55 училища развиха заедно иновации и те ще достигнат до всички училища.

„Това, което навлезе, като иновативни проекти и реализацията им в нашите иновативни училища, беше свързано с всички съвременни направления на образованието – проектно базирано обучение, интегрирано знание, зелена енергия и зелени училища, иновативни проекти, свързани с компетентностно ориентирането образование и с различни концепции за личностно развитие на децата“, посочи министър Цоков.

Министърът изтъкна, че освен реализирането на иновации в конкретни училища, много важно е развитието на културата за иновации в нашите образователни институции като цяло. В момента има 521 иновативни училища в България, една четвърт от които вече реализират трети или дори четвърти иновационен проект, посочи министърът.

Той отбеляза, че след пандемията от 2020 г. съвременните училища и образователни системи се оказаха под много сериозен иновационен натиск както отвън с развитието на технологиите и с бурния прогрес на изкуствения интелект, така и отвътре – с новите поколения ученици, които са представители на поколенията Зет и Алфа.

„Те са различни и са много по-търсещи и непримирими, и имат различен начин на възприемане и задържане на вниманието, с което трябва да се съобразяват съвременните образователни системи“, отбеляза министър Цоков.

По думите му всичко това рефлектира върху различните проекти за иновативни училища – както в САЩ, Канада и в Сингапур, така и в Индия, Азербайджан и България.

Министърът поздрави ръководителите на образователните институции за разработените от училищата иновации, като припомни думите на Стив Джобс, че иновацията прави разликата между лидера и последователя. „Бъдете лидери, срещу рутината и бюрокрацията. Иновациите ще променят образователната система и ще дадат на нашите деца съвременно образование“, изтъкна министър Цоков.

Проф. Дора Лефтерова от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ представи анализ за развитието на иновационната култура в българските иновативни училища. Тя отбеляза, че се наблюдава повишена мотивация за изграждане на партньорски мрежи от иновативни и неиновативни училища.

По думите ѝ има огромно одобрение сред участниците и създаване на устойчиви условия за мултиплициране на иновациите в образованието в петото издание на Националната програма. Проф. Лефтерова отбеляза, че междуучилищните обмени позволяват популяризирането на вече утвърдени добри практики, както и коопериране на училищата в дадена иновация, когато имат сходни стратегии за развитие.