
Руският държавен инвестиционен фонд очаква редица американски компании да се върнат в Русия още през второто тримесечие на 2025 г.
Това заяви директорът на фонда Кирил Дмитриев след срещата на високо ниво между САЩ и Русия, която се проведе в Саудитска Арабия.
След началото на руската инвазия в Украйна много западни компании, включително McDonald's и Caterpillar, напуснаха Русия, а някои продоха активите си на много ниска цена.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп даде заявка за промяна в политиката на Запада спрямо Русия и Украйна, организирайки преговори с Русия без участието на Киев и европейските страни. Той заговори и за сваляне на цената на петрола, чийто основен износител е Русия.
"Руският фонд за преки инвестиции очаква редица американски компании да се върнат на руския пазар през второто тримесечие на 2025 г., но процесът няма да е лесен, тъй като много ниши вече са заети“, каза ръководителят на фонда, цитиран от Reuters.
Кирил Дмитриев е 49-годишен бивш инвестиционен банкер, учил в Харвард и Станфорд през 90-те години на миналия век.
След като Западът въведе най-строгите санкции, налагани някога на голяма икономика, Русия предприе ответни мерки, за да заобиколи ограниченията, а местните производители взеха пазарния дял, зает преди това от някои големи международни компании.

Тръмп, който многократно е заявявал, че ще сложи край на войната в Украйна, каза, че може да се срещне с Путин този месец и отхвърли опасенията на Украйна, че ще остане извън преговорите в Саудитска Арабия.
След като САЩ и Русия възобновиха комуникацията помежду си след най-тежкия период в отношенията им след кубинската ракетна криза от 1962 г., много руснаци се надяват, че икономическите връзки също ще бъдат възобновени.
Според Дмитриев, който е работил в американските фирми Goldman Sachs и McKinsey, американските компании са загубили 324 млрд. долара, изнасяйки се от Русия, която има най-големите запаси от природни ресурси в света.
По думите му, американските компании от сектора на медиите и телекомуникациите са загубили 123 млрд. долара, потребителските марки - 94 млрд. долара, а финансовите компании - 71 млрд. долара от началото на войната.
"Много активи бяха продадени на безценица с огромна отстъпка“, коментира Дмитриев пред Ройтерс в Рияд. Той вярва, че петролните компании в САЩ, които са имали „много успешен бизнес в Русия“, „в някакъв момент“ ще се върнат.
Тръмп многократно е заявявал, че иска цените на петрола да бъдат по-ниски и за да постигне тази цел, ще му трябва помощ от Саудитска Арабия и Русия - най-големите износители на петрол в света.
Разговорите в Рияд доведоха до съгласие на САЩ и Русия да сформират екипи за преговори за бъдещи срещи и да работят за възстановяване на нормалното функциониране на дипломатическите си мисии.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Европа е забранена: Къде почиват руснаците?
преди 7 часаЗаплашени ли са емблематичните черни таксита в Лондон от изчезване?
преди 7 часаНай-голямата бензиностанция в света
преди 7 часаКакво се случва с монетите от фонтана Ди Треви в Рим?
преди 7 часаГордион – изгубеният град на Турция
преди 7 часаДжими Бътлър: Бизнес идеите ми не бяха гениални, научих се да слушам
преди 7 часаПрочети още
Папа Франциск за първи път се появи публично след тежкото боледуване
darik.bgВсяка втора бензиностанция продавала гориво извън стандартите
darik.bg„Хийтроу“ подновява работа
darik.bgДимитър Митов е със скъсани връзки в рамото
dsport.bgДисквалифицираха и двата болида на Ферари от Гран При на Китай
dsport.bg3 неща, които да знаете преди да купите бебешка кошара
9meseca.bg