
Гръцките фермери се опасяват, че водните запаси от България, които са поддържали реколтата им в продължение на десетилетия, ще пресъхнат през лятото.
Водата от българските планини тече свободно по река Арда в равнината Еврос в Гърция, съгласно споразумението за репарациите от Втората световна война, подписано между двете страни през 1964 г.
Сделката обаче изтече миналия юли и не е ясно дали ще бъде подновена, тъй като България преценява своите собствени нужди и запаси.
Ситуацията подчертава колко важни (и несигурни) са станали водните ресурси в Южна Европа, където изменението на климата прави лятото по-горещо и дъждовете - по-редки, пише Reuters.
Гърция отбеляза най-топлите си зима и лято през 2024 г.
Разтревожени гръцки фермери блокираха северния град Кастаниес тази седмица, обвинявайки правителството, че не е действало достатъчно бързо, за да осигури сделка преди лятото.
Служители от гръцкото министерство на енергетиката и околната среда казват, че политическата нестабилност в България и поредицата от служебни правителства у нас са възпрепятствали преговорите.
На въпрос за подновяването на споразумението, българското министерство на земеделието посочва, цитирано от Reuters, че "от съществено значение за България е преди всичко да посрещне собствените си национални нужди от вода и след това нуждите на съседните страни“.
Министерството на енергетиката на България твърди, че е създало работна група за оценка на ситуацията.
Според условията на споразумението от 1964 г., България е изпускала 186 милиона кубически метра вода годишно от язовирите си към Еврос, където няма подобни съоръжения.
Доставките са съсредоточени в периода от май до септември, когато земеделските култури имаха най-голяма нужда от напояване.

Въпреки че сделката изтече през юли 2024 г., Гърция и Българската национална електрическа компания в последния момент подписаха споразумение за доставки до септември.
Гърция се надява да започне нов кръг от преговори следващия месец, след като в София вече има ново правителство, но не е ясно дали ще може да бъде постигнато споразумение до 1 май.
"Никой не може да каже колко близо или колко далеч сме от споразумение", коментира Петрос Варелидис, генерален секретар по водните ресурси на гръцкото министерство на енергетиката и околната среда.
Несигурността около сделката за водата е само част от дългия списък от оплаквания на фермерите в южната ни съседка. Част от него са и високите разходи за енергия и производство.
"Ако няма дългосрочно споразумение, за нас това означава смърт", казва 59-годишният фермер Никос Попцоглу, чиято земя се снабдява с вода от България. Още преди изтичането на сделката неговите полета са претърпели спад на производството с 30-40% миналата година заради сушата.
Димитрис Дракудис, ръководител на местна фермерска асоциация, коментира пред Reuters, че водата от България е единственият източник, с който разполагат.
"Проблемът е, че в продължение на 60 години не е направено нищо, никакви инфраструктурни проекти и никаква поддръжка“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Oткриха новата външна гейт зона на Летище Варна с инвестиция за над 9 млн. евро (СНИМКИ)
преди 9 часаМалкото градче, в което на плажа можете да плащате с биткойни
преди 10 часаТри съвета за преодоляване на фобии
преди 11 часаДревният град на ръба на Европа, в който няма туристи
преди 11 часаEuroVelo: Велосипедната мрежа, която обхваща Европа (и България)
преди 11 часаКакво е БРИКС и защо е важно?
преди 12 часаПрочети още
Саня Армутлиева: Попфолкът доминира в България, но той се оттласна чалгата!
darik.bgПетър Витанов: Тошко Йорданов умря приживе! Трифонов е сърдит старец!
darik.bgРужа Райчева: Това е арогантно! Тошко Йорданов няма право на такова отношение!
darik.bgНа живо: ПСЖ – Байерн Мюнхен, много положения, но още няма гол
dsport.bgГригор Димитров отнесе австриец на Уимбълдън и ще се изправи срещу Яник Синер
dsport.bgАкушер-гинеколог асистира при най-важното раждане – това на собствения си син
9meseca.bg