Китайските автомобилни производители вероятно ще започнат да произвеждат в Европейския съюз след въвеждането на допълнителните мита за внос на електроавтомобили.

Това коментира в ефира на Дарик радио Антон Дончев, международен директор в Българска автомобилна индустрия, която е представител на Great Wall и на други китайски марки за България.    

Компанията обмисля вариант за възобновяване на производството в автомобилния завод в Ловеч, като идеята е там да се сглобяват градски електрически автомобили. Дончев обясни:

"В момента изглежда, че Европа и Китай ще влязат в търговска война по линия на електромобилите. Като цяло, секторът изпитва затруднения, тъй като в Европа голяма част от държавите спряха директните субсидии за потребителите, предназначени за покупка на електрически превозни средства. Но все още електрическите автомобили, по чисто обективни причини, все още са по-скъпи и потребителите имат нужда от стимули за да ги изберат пред тези с конвенционални двигатели". 

Другият голям проблем е свързан с инфраструктурата за зареждане на електромобилите, която в Китай до голяма степен е решен, но в Европа все още не е. 

Защо Европа въвежда по-високи мита върху вноса на китайските електромобили? 

"Основната теза на Брюксел е, че Китай субсидира своите автомобилни концерни както директно, така и косвено. Но този спор вероятно ще се пренесе в Световната търговска организация, която ще трябва да се произнесе с някакво решение", заяви Антон Дончев. 

Той обаче е на мнение, че Китай в момента е лидер в производството и продажбите на електромобили. 

"Освен това Пекин беше заявил намерението си да се бори за доминация в този сектор още преди десетилетие. И не знам защо Европа в момента се чувства изненадана от това. Другият голям въпрос е защо тя не успя да стимулира собствената си индустрия, имайки предвид претенциите на Стария континент за лидерство в климатичните политики". 

Дончев припомни, че Европа е зависима в много голяма степен и от вноса на компоненти, като батерии, електродвигатели и други. 

Ще започнат ли китайските автомобилни компании да произвеждат в Европа? 

"Всички големи автомобилни компании имат заводи в Китай. Голяма част от електрическите им модели се произвеждат там. Може би сега "палачинката" ще се обърне и китайските производители ще започнат да изграждат мощности в Европа, като отговор на по-високите мита за внос", коментира международният директор на Българска автомобилна индустрия. 

По думите му, прогресът в автоиндустрията и технологиите през последните 10 години е огромен. А китайските марки, възползвайки се от лидерството си в електрическата мобилност, вече са "златният стандарт" и много европейски компании се опитват да вложат тяхното ноу-хау в собствените си поточни линии. 

"Китайските компании изграждат свои заводи в целия свят, в някои случаи даже купуват местни производители с готова инфраструктура", каза още Дончев. 

Какво се случва на българския автомобилен пазар? 

"В България, за съжаление, пазарът на нови автомобили е малък. Съотношението между продадените нови автомобили и т. нар. "нов внос" е около 1 към 10 и това ни отрежда последното място в Европейския съюз", коментира той. 

По думите му, това не се дължи толкова на факта, че у нас няма голям производител на автомобили, а по-скоро на липсата на политики и стимули, насочени към сектора. 

Той даде пример със Северна Македония, Албания и Гърция, които също не са производители на автомобили, но въпреки това са с много по-висок пазарен дял на новите превозни средства.  

Какво ще представи Great Wall Motor на Автомобилен салон София 2024?

Българска автомобилна индустрия, официален партньор на Great Wall Motor в България, ще представи най-новите модели на китайски автомобилен производител на Автомобилен салон София 2024. 

Посетителите ще бъдат сред първите, които ще се докоснат до най-новите модели на марката, сред които премиум plug-in хибрида и флагман на марката WEY 05, премиерата на градския електромобил ORA 07, както и фейслифта на една от класиките на марката – HAVAL Jolion.