Има ли връзка между придобиването на собствено жилище и дълголетието? Според ново проучване, отговорът на този въпрос вероятно е положителен.

Проучването, ръководено от д-р Кейси Брийн, старши научен сътрудник в Центъра за демографски науки Leverhulme и Департамента по социология на Оксфордския университет, изследва ползите от притежанието на собствен дом. То разглежда данни от преброяванията на населението в САЩ от 1920 г. и 1940 г. и данните за смъртността от службите за социално осигуряване, за да документира различията между чернокожите и белите американци.

Учените установяват, че притежаването на жилище е свързано с увеличаване на продължителността на живота с 0.36 години за чернокожите американци, родени в началото на 20-ти век, и с 0.42 години за белите.

Според проучването, цитирано от Fast Company, тази връзка идва отчасти чрез натрупване на богатство. 

"Домът е най-големият компонент на богатството в Съединените щати извън пенсиите“, обяснява Брийн. 

Има три начина, по които се проявява този ефект. Първо, притежаването на жилище вероятно намалява разходите за жилище, спестявайки на собствениците високи цени на наемите и предоставяйки данъчни облекчения върху ипотечните лихви, както данък върху капиталовите печалби. Второ, домовете обикновено придобиват стойност с течение на времето. И трето, месечните ипотечни плащания насърчават спестяванията, се казва в проучването.

Друга причина за дълголетието на собствениците на жилища е, че те имат по-добри социални връзки. Собствениците на жилища са по-склонни да изпитват чувство за общност, отколкото наемателите. Това е така, защото собствениците на жилища често живеят в един квартал много по-дълго от наемателите, което им помага да насърчат по-силни връзки с техните общности, както и повече интеграция и взаимодействие вътре в общността.

Според проучването, дълголетието идва и от подобрените жилищни условия в собственото жилище. Наемателите са по-склонни от собствениците на жилища към инфекциозни заболявания, наранявания и хронични заболявания. Това се дължи най-вече на факта, че през 19-и и 20-и век жилищата под наем често са били пренаселени, нехигиенични и лошо проветрени – условия, които допринасят за разпространението на туберкулоза, грип, пневмония и други инфекциозни заболявания.

И накрая, има и психологически ползи. Собствениците на жилища често изпитват по-силно чувство за контрол и самоопределение, защото тяхната среда е предвидима и надеждна. В сравнение с наемателите, при тях има също и по-нисък риск от изгонване или преместване, което често причинява чувство на безпокойство, както и други проблеми с психичното здраве.

Проучването твърди, че разширяването на възможностите за придобиване на собствено жилище за малцинствата може да помогне за намаляване на настоящите расови различия, открити в нивата на смъртност в САЩ. То също така подчертава крещящата разлика в собствеността на жилища, регистрирана през 20-и век между белите и чернокожите американци, разкривайки, че за белите вероятността да притежават дом е била два пъти по-голяма.

"Моето проучване установява, че притежаването на жилище има значително положително въздействие върху продължителността на живота. Тези резултати предполагат, че социалните политики, които справедливо разширяват възможностите за собственост на чернокожите американци, могат да помогнат за намаляване на разликата между продължителността на живота", обобщава д-р Кейси Брийн.