Кой ще спечели домакинство на Гран При състезание от Формула 1 през 2026 г.?
Четири писти се конкурират за удължаване на договора, Тайланд и Южна Корея са подали оферти, а Индия, Руанда и редица други държави строят необходимата инфраструктура, за да си осигурят място в календара на Формула 1.
Конкуренцията е толкова ожесточена, че тези предложения често надхвърлят границите на спорта.
“Получаваме обаждания от премиери и от правителства, които наистина искат техните страни да домакинстват Гран При,” заяви пред CNBC главният изпълнителен директор на Формула 1 Стефано Доменикали.
“Това не е политически въпрос, това е нещо наистина съществено.”
За страните, които могат да изгубят мястото си в календара обаче, въпросът е силно политически. Гран При на Белгия добавя по около 248 млн. долара към националната икономика всяка година.
Затова, когато премиерът на страната пише на Доменикали в края на 2023 г., за да лобира за удължаване на договора и след 2025 г., неговото послание е ясно: “Необходимостта да създадете балансиран календар между Европа, Далечния изток и Америка/Близкия изток няма да се случи в ущърб на Белгия.”
Някой обаче ще трябва да изгуби. Произвеждащите петрол близкоизточни нации гледат на F1 като на нещо съществено важно за икономическата си диверсификация и инвестираха огромни средства за осигуряването на домакинство.
Абу Даби, която прие първото си състезание през 2009 г., похарчи 40 млрд. долара за строителството на изкуствен остров, за да бъде възможно това.
“Цялата концепция за Формула 1 в Абу Даби започва от празно платно на остров Яс,” казва Саиф Рашид Ал Ноами, главен изпълнителен директор на компанията Ethara, която управлява острова. През 2023 г. островът е посрещнал 34 милиона посетители.
Саудитска Арабия, за която се говори, че обмисля да купи директно Формула 1, също се възползва от спорта, за да повиши привлекателността си като туристическа дестинация.
Проучване на YouGov от 2023 г. показва, че вероятността почитателите на моторните спортове в САЩ да обмислят пътуване до Саудитска Арабия е два пъти по-голяма, в сравнение с други американци.
“Формула 1 не е витрина на състезанието, а на самия град,” казва пред CNBC Робин Фенуик, главен изпълнителен директор на агенцията за спортен маркетинг Right Formula.
“А това е брилянтно за местното икономическо въздействие и за трайното наследство, което ще създаде.”
Вижте Монако. Улиците около пристанището на Монте Карло се отъждествяват с блясък и моторни състезания. “За четири дни някои магазини генерират приходи като за три месеца,” казва Ги Антонели, генерален мениджър на агенцията по туризма на Монако.
“Тъй като състезанието е по същото време, като филмовия фестивал в Кан, Лазурният бряг наистина е център на медийния и технологичен свят по това време.”
Въпреки това, Монако в момента плаща близо една трета (20 млн. долара) на това, което плаща Саудитска Арабия, за да е домакин на състезание и от Формула 1 може да не са склонни да продължат договора на страната след изтичането му през 2025 г.
В интервю за Bloomberg по-рано през годината главният изпълнителен директор на McLaren Зак Браун заяви, че спортът ще оцелее и без състезание в Монако.
Почитателите традиционалисти на Формула 1 обаче биха отговорили, че търговският фокус, в крайна сметка, ще бъде за сметка на спорта.
Алгоритъмът на “динамично ценообразуване”, който покачи цените на четиридневните билети за основната трибуна на пистата Силвърстоун до 600 паунда (774 долара) през 2024 г., беше разкритикуван от легендата от Формула 1 Люис Хамилтън, който предупреди, че много семейства може да не могат да си позволят подобни цени.
По-голяма част от увеличенията на цените се дължи на нарастващата популярност на Гран При уикендите сред семействата. Концерти на глобални звезди, като Ед Шийрън в Маями и Стормзи на Силвърстоун, привличат по-разнообразна аудитория към състезателните уикенди, което популяризира все повече F1 сред масовия зрител.
Застъпниците на модела на “Супербоул” посочват икономическата стойност в размер на 1.2 млрд. долара, която Гран При на Лас Вегас е добавило посредством полети, резервации в хотели и разходи за ресторанти, както и инфраструктурните инвестиции, направени от Ф1, за да организира събитието.
“Знам колко голям е американският Супербоул по отношение на икономическото въздействие,” казва Доменикали. “Ние сме по-големи.”
За да продължи да расте, Ф1 ще трябва да стъпва по тънката линия между новата аудитория на спорта и основните почитатели на моторните спортове. Това изисква не само внимателно обмисляне на новите изживявания, които се предлагат на феновете, но и кои състезания да бъдат премахвани от календара.
Независимо дали се харесва или не, нарастващото икономическо влияние на Ф1 означава, че всяко решение ще окаже значителен ефект върху някого.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 3 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 4 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 5 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 5 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 5 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 7 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgЦСКА разтрогна със защитник
dsport.bgАморим измисли наказание за мързеливците в Ман Юнайтед – прокуждане в България
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg