
Когато Малайзия обявява, че на 18 март 2020 г. в страната ще влезе в сила локдаун заради COVID-19, блогърката Cheesie решава „спонтанно“ да се премести в Япония.
Тя купува билет за последния полет на 17 март и си казва, че ако ще трябва да живее в условията на локдаун, по-добре да е в Япония.
Любовта на 39-годшината блогърка към тази страна може да се види още преди да се премести да живее в Токио — малайзийката е пътувала най-малко 56 пъти до нея, посещавайки всичките й 47 префектури.
“Обичам Япония много силно. Преди пътувах до други страни, но всеки път, когато бях на друго място, се питах защо не съм в Япония?”, казва тя пред CNBC. “Стигнах до етап, в който спрях да пътувам по света. Колкото повече посещавах Япония, толкова повече бях обсебена от нея.”
Любовта на Cheesie към Япония се простира отвъд вкусната храна и по-осезаемите аспекти на богатата ѝ култура. Тя твърди, че различни практики и философии в страната са обогатили значително живота ѝ и споделя три от тях.

1. Благодарност
В Япония не е трудно да намерите нещо ново, за което да бъдете благодарни всеки ден, казва тя. Това е така, защото тази практика “се включва внимателно в ежедневието.”
Един от примерите е споменаването на фразата “итадакимас” преди хранене, което означава приемане на храната пред вас със смирение — начин да демонстрирате признателност към всички, които са участвали в приготвянето ѝ.

Фразата “оцукаресама дес” към колегите след дългия работен ден пък е начин да изразите признателност и да им благодарите за усърдната работа.
“Това са малките неща или жестове, които намирам за наистина завладяващи и това прави много по-лесно оценяването на нещата в живота,” казва Cheesie.
2. Безусловно приемане
Любовта на Cheesie към Япония е дълбоко вкоренена и в начина, по който страната я научава да приема себе си и обстоятелствата.
“Като цяло, хората са наистина вежливи и любезни в Япония. Естествено е, ако хората са вежливи с вас и вие да се държите с тях по същия начин,” казва тя. “Това стана моя природа тук – да давам и да получавам доброта.”
Това е огромна промяна спрямо това, което е представлявала преди - “много злобна самокритичка”, която винаги е смятала, че не е достатъчно добра.

“Превърнах се в човек, когото харесвам. Тази страна промени живота ми.”
Cheesie започва с четиридневно обучение в “Ямабуши” през миналата година в трите планински върха Дева Сандзан в префектура Ямагата, които са считани за свещени.
“В древни времена Ямабуши са практикували монаси, които живеели аскетичен живот в планините,” казва тя. “В днешно време тази практика е персонализирана за градски хора, които отиват в планината и се молят четири дни без да говорят.”
Единствената дума, която човек може да казва в този период, е “укетамо,” или “безусловно приемане” на вашето обкръжение. “Дори и ако започне да вали или нямате храна, трябва да го приемете. Единственото, което можете да кажете, е ‘укетамо,’” допълва Cheesie.
Това “трансформиращо преживяване” ѝ позволява да усвои изкуството да приемаш нещата от живота, независимо от възходите и паденията. “Tова е един от най-силните инструменти, с които се сдобих тук,” казва Cheesie.
3. Традиционният начин на живот
Cheesie, която преди това е живяла в Сингапур и Малайзия, казва, че в сравнение с Япония тези страни са станали “прекалено модернизирани.” В Япония все още човек може да изпита традиционния начин на живот сред природата, далече от шума и суетата на градове, като Токио и Осака.
Наскоро тя посещава Кудака - отдалечен остров край Окинава, където вижда островитяни да ловят с голи ръце отровни морски змии - без мрежи или други приспособления.
“Това беше отварящо очите преживяване, защото вече не е нещо обичайно.” “Причината е, че те не искат да прекаляват с улова. За мен това е върховното уважение към природата,” казва Cheesie.
Според нея възможността човек да изпита традиционния начин на живот обогатява живота в Япония. “Той е по-богат не само по отношение на познанията, но и на изживяванията. Научаваме се как трябва да живеем в хармония с този свят,” допълва тя.
“Така наистина можете да видите истинския устойчив начин на живот.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Oткриха новата външна гейт зона на Летище Варна с инвестиция за над 9 млн. евро (СНИМКИ)
05.07.2025Малкото градче, в което на плажа можете да плащате с биткойни
05.07.2025Три съвета за преодоляване на фобии
05.07.2025Древният град на ръба на Европа, в който няма туристи
05.07.2025EuroVelo: Велосипедната мрежа, която обхваща Европа (и България)
05.07.2025Какво е БРИКС и защо е важно?
05.07.2025Прочети още
Саня Армутлиева: Попфолкът доминира в България, но той се оттласна от чалгата!
darik.bgПетър Витанов: Тошко Йорданов умря приживе! Трифонов е сърдит старец!
darik.bgРужа Райчева: Това е арогантно! Тошко Йорданов няма право на такова отношение!
darik.bgРеал Мадрид си усложни последните минути, но си уреди среща с ПСЖ на 1/2-финалите на Световното клубно
dsport.bgДва червени картона не спряха ПСЖ да съкруши Байерн Мюнхен (ВИДЕО)
dsport.bgАкушер-гинеколог асистира при най-важното раждане – това на собствения си син
9meseca.bg