Картина, открита от търговец в мазето на италианска вила преди шест десетилетия, всъщност е дело на Пабло Пикасо и може да бъде продадена за милиони, смятат експерти.

Луиджи Ло Росо прекарва дните си в проучване на изоставени къщи и сметища в търсене на съкровище, което да продаде в семейната заложна къща в италианския град Помпей. През 1962 г. той намира навито на руло платно с асиметричен образ на жена в мазето на вила на близкия остров Капри.

Днес се смята, че картината е изкривен образ на френския фотограф и поетеса Дора Маар, била любовница на Пикасо, според експерта по изкуство и почетен президент на базираната в Швейцария фондация Arcadia Лука Джентиле Канал Маркант.

Платното с маслени бои представя асиметричния стил на Пикасо и изобразява жена в синя рокля с червено червило.

Заплетена история

Само на 24 години, Ло Росо не оценява, че подписът в горния ляв ъгъл на произведението, който гласи просто „Пикасо“, означава нещо, казва синът му Андреа Ло Росо пред CNN.

По-възрастният Ло Росо, починал през 2021 г., слага картината в евтина рамка и я подарява на жена си - за нейно голямо огорчение, разказва синът му.

Тя не смята, че е достатъчно красива, за да се продаде, така че виси в семейния дом около 50 години, а по-късно отива в ресторанта, който семейството притежава.

„Когато мама го окачва на стената, за да украси къщата, преименувайки го на „драсканица“ поради странността на изобразеното лице на жената, аз дори не съм роден“, казва Андреа Ло Росо.

„От разказите на татко знам, че има две платна, открити в Капри. Само едно обаче е подписано от Пикасо. И двете били покрити с пръст и вар и майка ми ги измила с препарат, като че ли са килими“.

През 80-те години на миналия век, когато Андреа Ло Росо е в началното училище, той вижда Buste de femme Dora Maar на Пикасо в учебник по история на изкуството и научава, че испанският художник е прекарал известно време на Капри през 50-те години.

Тогава той казва на родителите си, че картината може да има стойност. Така започва едно десетилетно пътуване за удостоверяване на подписа върху произведението. Семейството се свързва с историци по изкуство, много от които казват, че не е оригинал, но предлагат да го купят.

Изпитвайки подозрения, те се допитват до италианските власти, които първо смятат, че картината е открадната, но не намират такива сведения и ползволяват на семейството да я задържи.

Произведението е заключено в трезор в Милано от 2019 г. насам. През миналия месец Синция Алтиери, графолог от наследствения съд в Милано, успява да определи подписа на Пикасо като автентичен.

Алтиери работи върху картината в продължение на месеци, сравнявайки я с други творби на художника и провеждайки криминалистични тестове, за да се увери, че е подписана приблизително по същото време, когато е нарисувана.

„Няма съмнение, че подписът е негов“, казва тя в изявление пред местните италиански медии. „Няма доказателства, които да демонстрират апокрифния му характер.“ Арт експертът Маркант, който е работил със семейство Ло Русо, казва пред CNN, че е уверен, че картината е автентична.

Тя вероятно ще струва около 6 милиона евро, според оценките на Алтиери и Марканте, базирани на текущия пазар на изкуство. Ако бъде сертифицирана от фондация Пикасо в Париж, става още по-ценна.

„Щастлив съм, но нека изчакаме с наздравиците, има още една стъпка, преди да счетем тази невероятна история за приключена“, казва Андреа Ло Росо. „Продължавам да работя както всеки ден с надеждата, че дори в Париж ще се убедят в автентичността на картината.“

Ло Росо и неговите братя и сестри казват, че когато най-накрая бъде призната от фондация Пикасо, ще продадат картината на търг в чест на баща си, който иска тя да бъде сертифицирана и предложена на пазара.