В последните дни щатски технологични гиганти говориха за ползите от изкуствения интелект (AI) за човечеството, опитвайки се да очароват участниците на едно от най-големите събития на индустрията в Европа, докато в същото време регулаторните органи по света работят за ограничаване на вредите, свързвани с технологията.
На конференцията Viva Tech в Париж главният технологичен директор на Amazon Вернер Фогелс и старши вицепрезидентът по технологиите на Google Джеймс Манийка говориха за страхотния потенциал, който AI отключва за икономиките и общностите.
Трябва да се отбележи, че техните коментари дойдоха на фона на получената окончателна зелена светлина за Закона за изкуствения интелект на ЕС. Регулаторните органи се стремят да ограничат вредите и злоупотребите с технологията, като дезинформация и злоупотреба с авторски права.
Фогелс, който има задачата да развива технологичните иновации в Amazon, заяви, че AI може да бъде използва за “разрешаването на някои от най-тежките проблеми на човечеството.”
Той посочи, че изкуственият интелект има потенциала да направи бизнес от различни сфери успешни, а “ние, същевременно, трябва да използваме отговорно част от тази технология, за да разрешим някои от най-тежките проблеми на света.”
Фогелс каза, че е важно да говорим за “AI за сега” — с други думи, начините, по които технологията може да облагодетелства населението по света в момента.
Той посочи примери за това как AI се използва в Джакарта, Индонезия, за свързването на собствениците на малки оризови ферми с финансови услуги. AI може също така да бъде използван за изграждането на по-ефективна верига на доставките при ориза, който той определя като “най-важния хранителен продукт,” тъй като е основен източник на храна за 50% от населението на планетата.
Манийка, който контролира усилията на Google и Alphabet, свързани с отговорните иновации, заяви, че може да доведе до огромни ползи от здравна и биотехнологична гледна точка.
Той посочи, че версия на AI модела на Google Gemini, пусната наскоро от компанията, е пригоден за медицински приложения и е способен да разбира контекст, свързан с медицинската сфера.
Google DeepMind - ключовото подразделение зад усилията на компанията в сферата на AI, също така пусна нова версия на своя AI модел AlphaFold 3, която може да разбира “всички молекули на живота, а не само протеини” и направи технологията достъпна за изследователи.
Манийка също така спомена иновации, които компанията обяви наскоро по време на своята конференция I/O в Калифорния, в това число технология за “водни знаци” за установяването на текст, който е бил генериран от AI, както и на изображения и аудио.
Манийка и Google правят технологията с водните знаци с отворен код, така че разработчиците могат да я “надграждат и подобряват.”
Манийка наблегна и на това, че голяма част от иновациите, които представя Google, идват от инженери от френския център на компанията, подчертавайки, че тя е поела ангажимент да генерира голяма част от иновациите си от Европейския съюз.
Той също така каза, че обявеният наскоро от Google Gemma AI - олекотен модел с отворен код, е разработен до голяма степен във френския технологичен център на компанията.
ЕС регулаторите задават глобални правила
Изказването на Манийка беше направено само ден, след като ЕС одобри Закона за AI - основополагащо законодателство, което задава всеобхватни правила, управляващи изкуствения интелект.
Законът за AI е базиран на рисков подход към изкуствения интелект, което означава, че различни приложения на технологията са третирани по различен начин в зависимост от възприеманите опасности, които те крият. Според Манийка обаче:
“Понякога се притеснявам, че всички наративи са фокусирани само върху рисковете. Те са много важни, но трябва също така да мислим за това защо изграждаме тази технология. Всички разработчици мислят за това как да подобрим обществото, как да изграждаме бизнеси, как да правим въображаеми, иновативни неща, които решават някои от световните проблеми.”
Той каза също така, че Google е ангажирана с това да балансира иновациите с това да бъде компания с “отговорното поведение” и “да се замисля дали това ще навреди на хората по някакъв начин, дали ще ги облагодетелства и как да продължаваме да проучваме тези неща.”
Големи щатски технологични компании се опитват да спечелят благоразположението на регулаторните органи - на фона на критиките, че огромната им дейност оказва неблагоприятно въздействие върху по-малките компании в сфери, които варират от рекламата, през търговията на дребно до медиите.
По-конкретно, с появата на изкуствения интелект AI противниците на големите технологични гиганти се опасяват от увеличаващите се заплахи по отношение на новите усъвършенствани системи с генеративен AI , които влияят на заетостта, използват за обучение защитени от авторски права данни и генерират дезинформация и вредно съдържание.
Приятели на високи места
Големите технологични компании се опитват да спечелят благоразположението на френските органи.
Наскоро, по време на срещата на върха за чуждестранни инвестиции Choose France, Microsoft и Amazon подписаха ангажименти да инвестират общо 5.2 млрд. евро в облачна и инфраструктура и работни места във Франция.
Миналата седмица френският президент Еманюел Макрон се срещна в Елисейския дворец с Ерик Шмид, бивш главен изпълнителен директор на Google, Ян Лекун, който ръководи AI изследванията в Meta, с Манийка от Google, както и с други технологични лидери, за да обсъдят превръщането на Париж в глобален AI център.
Големите технологични компании “имат непропорционално голямо влияние върху разработването и внедряването на AI технологии”, казва пред CNBC Мат Калкинс, главен изпълнителен директор на софтуерната Appian.
“Притеснява ме това, че има потенциал за създаването на монополи около технологичните гиганти и AI. Те могат да обучават своите модели върху частни данни, стига да ги анонимизират. Това не е достатъчно. Имаме нужда от повече поверителност от това, ако използваме индивидуални и бизнес данни”.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Корабната индустрия страда от недостиг на моряци
преди 44 минБразилия обсъжда създаването на държавен биткойн резерв
преди 45 минЮНЕСКО: Инфлуенсърите имат спешна нужда от обучение за проверка на факти
преди 1 часИ последният месар напуска месарския квартал на Ню Йорк
преди 2 часаЗащо строителството на ядрени реактори в Европа е толкова скъпо?
преди 2 часаПокупките на физическо злато се засилват след поевтиняването му
преди 2 часаПрочети още
Род Стюарт ще свири на сцената на легендите на фестивала „Гластънбъри“
darik.bgМагията на празника: Кои са топ местата с най-впечатляващи коледни светлини по света
darik.bgНеобичайно модно ревю превърна деца от бедните квартали на Индия в звезди
darik.bgПламен Петров: Шефът на УЕФА Александър Чеферин ще присъства на 100-годишнината на БФС
dsport.bgГидо Вадер: Сигурен съм, че Пламен Андреев ще стане първи вратар на Фейенорд
dsport.bgКак да стартирате собствен онлайн бизнес по време на майчинство?
9meseca.bg7 причини интериорът да изглежда скучен
idei.bgНай-ефективните начини за отопление през студените месеци
idei.bgХрани, които помагат да стопите мазнините
idei.bg