
Президентът Доналд Тръмп не е доволен от плана на главния изпълнителен директор на Apple Тим Кук да произвежда iPhone-и, предназначени за Съединените щати, в новопостроени заводи в Индия.
„Вчера имах малък проблем с Тим Кук“, каза Тръмп в Катар. „Казах му: „Тим, ти си ми приятел. Отнасях се много добре с теб. Ще получиш 500 милиарда долара.“ Но сега чувам, че строиш из цяла Индия. Не искам да строиш в Индия.
Тръмп наложи исторически мита върху практически всички стоки, внасяни в САЩ, за да стимулира вътрешното производство, да подобри търговския баланс и да генерира приходи, необходими за планираното намаляване на данъците, наред с други цели.
Въпреки че някои компании, включително Apple, обявиха планове за увеличаване на производството в Съединените щати, за да избегнат високи мита, изграждането на фабрики отнема години, а американският труд остава скъп. Корпоративна Америка не може просто да превключи и да започне да произвежда всичко в Съединените щати.

Тръмп заяви, че Apple може да строи в Индия, „за да се погрижи за Индия“ и твърди, че Apple „увеличава производството си в Съединените щати“. (Apple не отговори веднага на заявлението за коментар.)
Коментарите му идват след решението на Apple да премести производството на iPhone, продавани в Съединените щати, от Китай в Индия, за да може Apple да избегне плащането на по-високи мита. Компанията заяви, че митата биха могли да увеличат разходите ѝ с 900 милиона долара през това тримесечие.
По време на разговор с анализатори по-рано този месец Кук заяви, че очаква „по-голямата част от продаваните в САЩ iPhone-и да имат Индия като страна на произход“.
Apple от години работи за преместване на част от производството на iPhone в Индия, строейки нови фабрики в страната и наемайки персонал. Компанията няма възможност да произвежда iPhone в Съединените щати и, предвид сложността на веригата си за доставки, вероятно няма да произвежда най-популярния си продукт в Америка скоро.
Въпреки че администрацията на Тръмп е нетърпелива да убеди Apple да премести производството на iPhone тук, това е амбиция, която според анализатори е почти невъзможна за постигане поради високите разходи.

Цената на iPhone може да се утрои до 3500 долара, ако се произвежда тук, според Дан Айвс, глобален ръководител на технологичните изследвания в Wedbush Securities.
През февруари Apple обяви план на стойност 500 милиарда долара за разширяване на съоръженията си в САЩ през следващите четири години, който ще създаде 20 000 работни места.
Инвестицията е надграждане на предишните усилия на Apple за разширяване на веригата си за доставки извън Китай през последните години, отчасти в отговор на производствените проблеми в страната по време на пандемията. Тези инвестиции включват нарастващо производство на компютри Mac Pro в Тексас.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
$13.6 млн.: Продадоха най-скъпата картина на жива жена художник
преди 33 минХиляди сериозни пукнатини: Собственици на апартаменти в луксозен небостъргач в Ню Йорк съдят предприемачите
преди 53 минКои са най-богатите британци през 2025 г.?
преди 1 часМЕТРО България дари 30 000 дървета на Гората.бг
преди 1 часКак се промени инфлацията в Хърватия, Естония, Латвия, Литва и Словакия след влизането в еврозоната?
преди 1 часПърво тримесечие: Доходите на домакинствата растат по-бързо от разходите
преди 1 часПрочети още
Евровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgСимион срещу Дан: Кой ще е новият президент на Румъния?
darik.bgСтоичков: Честито шампиони!
dsport.bgГришо за пръв път с предизвикателната Ейса на червения килим (СНИМКИ)
dsport.bgУчилище за родители на живо: специален форум на 17 май с топ специалисти, подаръци и полезни теми
9meseca.bg