Изследователи от Южна Корея са разработили транспортен дрон, който лети с няколко гъвкави ротора и се самокоригира, така че да запазва хоризонтално положение в полет.

Устройството може да бъде използвано като "летяща количка за пазаруване", за да пренася стоки през неравeн терен, като например стълби.

Прототипът, който е разработен от екип от Националния университет за науки и технологии в Сеул, разполага с платформа за товар, монтирана върху дрон с няколко ротора и се управлява от човек, който използва минимална сила, за да направлява летящото устройство.

Членове на екипа направиха демонстрация на летящата платформа с дръжка, подобна на тези на количките за пазаруване, придвижвайки я нагоре и надолу по стълби и натоварвайки я с кутии, докато тя лети и запазва баланса си, използвайки алгоритъм за оценка на центъра на масата.

За да пренася предмети през неравна повърхност или стълби, където количка с колела не може, дронът реагира на човешки контрол посредством нещо, което рзработчиците наричат физическа техника за взаимодействие човек-робот, която предвижда човешките намерения за плавен полет, казва Лий Сунг-джей, преподавател по проектиране на механични системи.

По-общата цел на екипа на Лий обаче не е разработването на количка за пазаруване, която да бъде използвана за придвижване по стълби, а върху приложения, които биха използвали дрон с надеждна хоризонтална стабилност без накланяне и преобръщане.

"Palletrone може да бъде повече от летяща количка за пазаруване," казва той, визирайки името, което екипът е дал на прототипа, обединявайки думите палета и дрон.

Екипът на Лий е тествал платформата за пренасянето на предмети с тегло до 3 кг и признава, че търговското ѝ приложение за пренасянето на товари с малко тегло, което може да бъде носено лесно от хора, е ограничено.

Въпреки това, механизмът, който позволява на дрона да сменя посоките по време на полет без да се накланя, има приложение за доставка на чувствителни или чупливи товари, казва Лий.

Неговият екип обаче гледа още по-напред към потенциалното използване на технологията за автономни "летящи таксита", транспортиращи хора и за дронове, които се "зареждат" по време на полет чрез смяна на батериите, така че превозното средства да не се налага да се връща в базата за ново зареждане.

Многороторните дронове имат ограничена скорост и пробег, в сравнение с дроновете с фиксирани крила, но пък разполагат с по-добър контрол и маневреност, в това число способността да се реят по време на полет.

Те са използвани за пренасянето на товари, храни и медицински консумативи, но търговските приложения са ограничени до голяма степен, защото не е практично да се увеличи размерът на батерията достатъчно, за да се транспортират по-тежки товари на по-дълги разстояния.