
Раздялата е трудно нещо. Още по-трудно е обаче, когато трябва да се разделите с шефа си.
Точно от тази нагласа се възползва една компания. Срещу 20 000 йени (144 долара) японски стартъп на име Exit се свързва с работодателя на клиента, за да го информира за решението му да напусне, като по този начин му позволява да избегне всякакви тревожни конфронтации.
Историята на Exit започва през 2017 г., когато съоснователят Тошиюки Ниино се опитвал да напусне работа, от която не е доволен, информира Al Jazeera. "Когато се опитвате да напуснете, те те карат да изпитваш вина," разказва той.

"Опитват се да те накарат да се срамуваш и да изпитваш вина, че напускаш работа след по-малко от три години в компанията, а аз имах много трудни моменти," допълва той.
Ниино обединява усилия със своя приятел от детинство Юичиро Оказаки и двамата създават компания, която в момента получава по около 10 000 запитвания годишно, въпреки че не всички, които се свързват с нея, в крайна сметка ползват услугите ѝ, според Al Jazeera.
След създаването на Exit, бизнес моделът на компанията е възприет от още над 20 други фирми в страната, което създава ниша при аутсорсинга на молбите за напускане в Япония.
Повечето от клиентите на Ниино са мъже в 20-те си години. "Двете основни причини, според мен, са, че се страхуват от шефа си и не могат да му кажат, че напускат и също така изпитват вина, че искат да напуснат," казва той.
Ниино смята, че популярността на услугата вероятно има нещо общо с някои аспекти на японската култура, в която не се гледа с добро около на дисхармонията и насърчава идеята, че успехът изисква дългосрочна отдаденост.
"Смята се, че ако напуснете или ако не се справите, това е нещо като грях. Сякаш сте направили някаква сериозна грешка", казва той.
В Япония всяка година има стотици смъртни случаи вследствие на сърдечносъдови заболявания и самоубийства, които се описват с термина “кароши”, или „смърт от преработване“.
През 2019 г. средният стаж на служителите в една компания във всички индустрии в страната е 12.4 години, според министерството на здравето и труда на Япония. За сравнение, в страните от ОИСР този период е около 10 г. през 2019 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
03.04.2025Селото, в което всички снимат за YouTube
03.04.2025Пет признака, че е време да смените работата си
03.04.2025Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
03.04.2025За десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
03.04.2025Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
03.04.2025Прочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg