
Австралия ще въведе законодателни промени, които дават на служителите правото да игнорират неоснователни обаждания и съобщения от своите шефове в извънработно време, без да бъдат наказвани за това. За работодателите, които нарушават правилото, дори може да има глоби.
"Правото за изключване" е част от редицата промени в законодателството за трудовите отношения, предложени от федералното правителство в нов парламентарен законопроект, което ще защити правата на трудещите се и ще помогне за възстановяване на баланса между работата и личния живот.
Подобни закони, които дават право на служителите да изключват устройствата си, вече е в сила във Франция, Испания и други страни от ЕС.
Мнозинството от сенаторите вече обявиха подкрепата си за законодателните промени, заяви министърът по заетостта Тони Бърк от управляващата Лейбъристка партия.
Промените ще позволят на служителите да не полагат извънреден труд без заплащане посредством правото да не бъдат част от неоснователни контакти в извънработно време, казва Бърк.

"Това, което казваме, е, че на някого, на когото не му се плаща да работи 24 часа в денонощието, не трябва да бъде наказван, ако не е онлайн и наличен 24 часа в денонощието,” заяви пред журналисти премиерът Антъни Албанийс.
Проектозаконът се очаква да бъде представен в парламента по-късно през седмицата. Той включва и други промени, като ясен път от временна до постоянна заетост и минимални стандарти за временно наетите и шофьорите на камиони.
Някои политици, работодателски организации и корпоративни лидери предупредиха, че правото за изключване е преувеличение и би подкопало преминаването към гъвкавия начин на работа, като също така би засегнало конкурентоспособността.
От Зелената партия, която подкрепя промените и беte първата, която ги предложи през миналата година, заявиха, че това е голяма победа. Беte постигнато споразумение между Лейбъристите, по-малките парти и независимите за подкрепа на този проектозакон, заяви лидерът на Зелените Адам Бандт в социалната платформа X.
"Австралийците полагат средно по шест седмици неплатен извънреден труд всяка година," каза още Брандт. Това се равнява на над 92 млрд. австралийски долара (60.13 млрд. долара) неизплатени заплати в цялата икономика, допълни той. "Това време принадлежи на вас, а не на шефа ви."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
03.04.2025Селото, в което всички снимат за YouTube
03.04.2025Пет признака, че е време да смените работата си
03.04.2025Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
03.04.2025За десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
03.04.2025Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
03.04.2025Прочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg