„Надежда-1“ е първият квартал на София, в който сметосъбирането ще се извършва изцяло в затворени и контролирани "зелени острови". 

Шест нови съоръжения бяха пуснати в експлоатация на 2 юли, а до края на месеца още 24 ще бъдат на разположение на жителите на квартала.

С това всички над 6000 домакинства в кв. „Надежда-1“ ще бъдат обхванати от новия начин на организация на сметосъбирането, посочват от пресцентъра на общината.

Повече от 150 контейнера за разделно събиране на биоотпадъци в домакинствата бяха раздадени на граждани на квартала, а още 1650 ще получат те от районната администрация до края на месеца, паралелно с въвеждането на останалите съоръжения. 

Какво е зелен остров?

„Зелените острови“ представляват заградени пространства с регулиран достъп, обединяващи контейнери за разделно събиране на пластмаса, стъкло, хартия, хранителни отпадъци и смесени битови отпадъци.

Тяхното изграждане е приоритет за Столична община в зоните с високоетажно застрояване и е част от последователните усилия за подобряване на разделното събиране при източника. Според зам.-кмета по екология Надежда Бобчева:

“Обособяването на сметосъбирането в "зелени острови" може да ни помогне да проследим по-добре източника на отпадъците. Това е важно в контекста на предстоящото въвеждане на новия принцип за плащане на такса битов отпадък – „замърсителят плаща“.

С новите 30 "зелените острови" в София стават общо 74, както следва: 

  • В район “Надежда”: 55 броя, които покриват целия кв. “Надежда-1”
  • В район “Овча купел”: 14 броя, които покриват изцяло микрорайон № 6
  • В район “Илинден”: 5 броя.

44 от тях са изградени в последната година и половина, с изграждането на инфраструктурата се е ускорило близо 4 пъти, след като за 4 години при предишното управление са изградени едва 30 съоръжения за затворено разделно събиране на отпадъци при източника.

Основна цел на този тип организация на сметосъбирането е не само да се увеличи делът на рециклираните материали, но и да се ограничи замърсяването на кварталите от препълнени или разпилени контейнери. Според Бобчева:

“Тепърва предстои да анализираме дали реално ще постигнем целта. Досега затворени острови имаше на отделни места, но вече имаме цял квартал, в който няма свободностоящи контейнери за битов отпадък – това е изцяло нов етап, в който ще можем да мерим и анализираме ефекта”.