
Цените на петрола продължават да се понижавaт и днес са напът да запишат спад в шеста поредна седмица, след като договорените от ОПЕК+ ограничения в добива не оправдаха пазарните очаквания.
Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 0.2%, до 80.70 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) отчитат минимално понижение от 0.01% до 75.95 долара за барел.
Цената на брента се движи на ниво под това на затваряне от миналата седмица, но WTI ограничи част от загубите си и се търгува малко над нивото на затваряне отпреди седмица.
OPEC+, която произвежда над 40% от петрола в света, е фокусирана върху намаляването на добива, след като цената падна от около 98 долара за барел в края на септември - на фона на опасенията относно по-слабия икономически растеж през 2024 г. и очакванията за излишък в предлагането.
Саудитска Арабия, Русия и други страни членки на OPEC+ се договориха за допълнително ограничение на добива с 900 000 барела на ден, като също така продължиха вече съществуващите ограничения за 1.3 млн. барела на ден.
Делегати на срещата преди това обсъждаха нови ограничения в размер на до 2 млн. барела на ден.

От Goldman Sachs обявиха, че прогнозата им за брента е за лек спад, в сравнение с определения преди това рейндж. От инвестиционната банка определиха хода на страните износителки на петрол като "временен отговор" и "труден за прилагане."
"Пазарът беше започнал да отчита в цените голяма вероятност за допълнителни ограничения на добива, в това число и по-дългосрочни и официални недоброволни ограничения," казват от Goldman, които обаче запазват прогнозата си цената на суровината за 2024 г. поради очаквано забавяне на ръста на предлагането в САЩ и по-слабото предлагане от страна на ОПЕК.
Саудитска Арабия, Русия, ОАЕ, Ирак, Кувейт, Казахстан и Алжир бяха сред производителите, които заявиха, че ограниченията, които възлизат общо на 2.2 млн. барела на ден, ще бъдат отменени постепенно след първото тримесечие, ако пазарът го позволява.
Отделно, Бразилия обяви вчера, че ще се присъедини към ОПЕК+ през следващата година, въпреки че подобен ход не би обвързал най-голямата страна в Южна Америка с производствени ограничения.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 14 минТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 44 минТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 1 часЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 2 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 2 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 3 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgСедем години изгнание – ходенето по мъките за Динозавъра от Севера
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg