
Оригинални плочки с клинопис на 3 хил. години от Вавилон ще можете да видите през следващите месеци в бургаския Археологически музей.
Те са част от изложбата „Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“ и са предоставени от Историческия музей в Котел.
Какво представляват плочките?
Глинените плочки с клинопис от Шести век пр. Хр. са дарени на библиотеката-музей в Котел от Петър Матеев, който е известен като един от най-големите благодетели на възрожденския град. Те са пет, с различни размери, а върху тях са изписани важни за времето си финансови документи.
Архивът на вавилонския род Егиби включва около 1700 глинени таблички, които документират финансовата дейност на рода в периода от 606 до 482 г. пр. Хр., когато Вавилон е част от Нововавилонското царство, а по-късно и от Ахеменидска Персия.
Архивът обхваща пет поколения и съдържа информация за търговия с фурми, зърно, недвижими имоти, роби, както и за отпускане на заеми и плащане на данъци. Табличките подробно описват лицата и техните роднински връзки. Най-ранната табличка е датирана 547 г. пр. Хр., а най-късната от 536 г. пр. Хр.

Клинописното писмо
Клинописното писмо е най-ранната позната писмена система в света. За пръв път се появява преди повече от 3000 години пр. Хр. в Месопотамия, в земите на днешен Южен Ирак.
Върху прясно формувани глинени плочки се нанасяли символи с формата на вертикални, хоризонтални и коси клинчета, като впоследствие плочките се изсушавали или изпичали.
Инструментът, с който се е “пишело”, представлявал писец от тръстика или друг материал - той бил известен по-късно като стилус. Древните писари били дълбоко уважавани и се ползвали с висок социален престиж, като пазители на мъдростта и познанието, съхранени в текстовете.

Пътят на клинописните плочки от древния град Ниневия до музея в Котел
През 1876 г. българинът от Котел Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия изток под ръководството на Джордж Смит - известен археолог, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия.
Джордж Смит е роден в Лондон и става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш“, което потвърдило библейските разкази за Всемирния потоп. След откритията в град Ниневия, Смит оглавява нови експедиции, за да намери липсващи части от текста.
През 1876 г. той идва в Цариград, за да получи разрешение за разкопки и там се среща с Петър Матеев.
Кой е Петър Матеев?
Мъжът има интересна биография. Той е един от най-известните ерудирани, родолюбиви българи. Общественик, журналист, сътрудник на много европейски и български издания. Произхожда от стар котленски възрожденски заможен род.
Образование получава в родния си град, а по-късно учи в Протестантския колеж на Малта и работи в английската поща в Цариград. Матеев приема предложението на Смит, но е предупреден от английския консул, че като българин може да срещне затруднения, затова сменя името си на Питър Матюсън и се представя за английски поданик.
След получаване на султанския ферман, Смит и Матеев тръгват на пътешествие, в което откриват хетски надписи. По пътя те изследват културни и социални особености на региона и местни жители. Когато стигат до Багдад, ситуацията се усложнява поради бунтове и те решават да се върнат обратно.
По пътя Смит заболява и умира в град Алеп. Матеев успешно се завръща в Цариград и оставя след себе си клинописните плочки, които са много редки и се съхраняват в Котленския музей. Неговият пътепис и автобиография са ценни исторически източници, които документират важността на българския принос в световната археология.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Стотици културни обекти у нас с вход свободен за Европейската нощ на музеите
- К2: Как българска компания обзаведе летищата във Варна и Бургас за влизането ни в Шенген
- Колко струва да наемеш офис в Пловдив, Варна и Бургас?
- Атракция за водолази: Потопиха първите експонати в подводен парк Света Анастасия
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg