Зоологическа градина във Финландия ще върне две гигантски панди на Китай осем години предсрочно, тъй като вече не може да се позволи да се грижи за тях. Луми и Пири пристигнаха в страната през 2018 г., след като двете държави подписаха споразумение за защита на животните.

Те трябваше да останат в скандинавската държава 15 години, но ще бъдат изпратени у дома през ноември, като от зоологическата градина обвиняват инфлацията и задълженията, натрупани по време на пандемията, за отпращането им.

Зоопаркът харчи по 1.5 млн. евро годишно за грижи за пандите, както и 8 млн. евро за заграждението, което обитават.

Марко Хаапакоски, уредник на зоологическата градина, казва, че сумата от 1.5 млн. евро е „много повече, в сравнение с разходите за всички останали видове, взети заедно".

Тя включва гледач, който стои постоянно с пандите, такса за опазване на природата, която се плаща на Китай, и вноса на бамбук.

"Това е нещо добро за зоологическата градина, защото грижите за тях са много скъпи," но пандите "се справяха наистина добре, така че е жалко", казва Хаапакоски. "С тях се работи наистина приятно."

Друг фактор за решението за връщането им е, че през миналата година финландското правителство е отхвърлило призивите за държавно финансиране. "Те смятаха, че пандите ще доведат повече посетители и че това е добра инвестиция, но се оказа, че не е така", допълва Хаапакоски.

От зоологическата градина разкриха през миналата година, че обсъждат връщането на животните. Луми и Пири скоро ще бъдат поставени под едномесечна карантина, преди да бъдат изпратени обратно в Китай.

Говорител на външното министерство на Финландия заяви, че връщането на пандите е било бизнес решение, в което правителството не участва и че то не би трябвало да се отрази на отношенията между Финландия и Китай.

От китайското посолство във Финландия заявиха, че са положени усилия да се помогне на зоологическата градина, но в крайна сметка е взето общо решение животните да бъдат изпратени у дома.

Китай изпраща панди в чуждестранни зоологически градини, за да укрепи търговските си връзки и имиджа си в чужбина, като тази практика е наричана „панда дипломация“.