Вносът в Европа на природен газ по море е намалял с една пета през миналата година - до най-ниското му ниво от пандемията, сочи нов доклад. 

Този на Великобритания е паднал почти наполовина, но правителствата продължават да харчат милиарди за нови терминали за внос.

Мозъчният тръст Институт за енергийна икономика и финансов анализ (IEEFA) е установил, че вносът в Европа на втечнен природен газ (LNG) се е понижил с 19% през миналата година до най-ниските си нива от 2021 г. - на фона на опитите на правителствата да заменят изкопаемите горива с възобновяема енергия.

Въпреки това, вълната от инвестиции в нова инфраструктура за внос на LNG след руската инвазия в Украйна продължава, което би могло да означава, че инфраструктура за милиарди може да остане неизползвана в идните години, предупреждават от института.

Тези резултати може също така да предизвикат дебати във Великобритания относно необходимостта от инвестиции в нови проекти за добив на петрол и природен газ в Северно море и в газохранилища.

Докладът установява, че Великобритания отчита най-голям спад във вноса на LNG през миналата година – 47%, в сравнение с предходната година, след като търсенето на природен газ в страната пада до рекордно ниско ниво.

Това, че правителствата не вземат под внимание тенденциите в търсенето на природен газ увеличава риска от прекомерни инвестиции и недостатъчно използване на инфраструктурата с ускоряването на енергийния преход, казва Ана Мария Ялер-Макаревич, основен анализатор в IEEFA.

Съгласно настоящите планове, капацитетът за внос на LNG на Европа се очаква да нарасне със 60% в периода 2021 – 2030 г., като ръстът се предвожда от страни, като Германия, Нидерландия, Tурция, Италия, Франция, Белгия, Гърция, Финландия, Полша и Хърватия.

Тези проекти се ускориха, когато зависимостта на Европа от вноса на природен газ по тръбопроводи от Русия приключи след инвазията на Москва в Украйна. Това предизвика по-голям интерес към проекти за възобновяема енергия и терминали за внос на LNG от САЩ.

Близо половината от газа, доставен в Европа с LNG танкери през миналата година, идва от САЩ. Европейският внос на LNG от Русия обаче се е увеличил с 18% - въпреки целта на блока да сложи край на зависимостта си от руски изкопаеми горива до 2027 г.

Докладът установява, че една трета от товарите на руски втечнен природен газ, доставени в Европа през миналата година, са закупени за краткосрочна доставка на спот пазара, което означава, че те не са обект на дългосрочни договори с Русия и би трябвало да бъдат премахнати като приоритет.

В доклада заслугата за забавянето на вноса на LNG в Европа през миналата година се приписва на политиките, които имат за цел да ограничат потреблението на природен газ и на множеството проекти за възобновяема енергия.

В него също така се посочва, че вносът на суровината по газопроводи е нараснал, което означава, че търсенето на природен газ като цяло остава без промяна. Ялер-Макаревич казва:

“Усилията на ЕС за ограничаване на потреблението на газ са от съществено значение за поддържането на сигурността на енергийното предлагане на континента. Въпреки това, тъй като търсенето на природен газ в ЕС остава без промяна през миналата година, трябва да се положат повече усилия за диверсифицирането на енергийните доставки и намаляването на експозицията на Европа към волатилостта на LNG пазара”.