Стремежът към баланс между работата и личния живот е в основата на много разговори на работното място.

Това е нещото, което много представители на поколението Z искат от своята работа и към което служителите се придържат, докато работодателите им искат да се върнат в офиса.

Това, като цяло, е балансът между времето, което прекарваме на работа, и свободното ни време. Някои специалисти по труда обаче смятат, че трябва да преосмислим това.

Всички хора работят различно и схващането, че най-добрият начин за постигането на равновесие е да спираме с работата в 17:00 часа, би могло да бъде късогледо и остаряло.

"Не мисля, че балансът между работата и личния живот съществува," казва пред Business Insider Дилън Гомих, основател и главен изпълнителен директор на консултантската компанията в сферата на труда и благосъстоянието Dilagence.

"Въпросът би трябвало да е как да намираме време, за да презареждаме стратегически."

Еднорогът работа-личен живот

През 2021 г. Джеф Безос заяви, че не харесва фразата "баланс между работата и личния живот", определяйки я като "изтощителна" и заяви на своите служители, че би трябвало да мислят за работата и за живота като за кръговрат.

Други ръководители на компании също са изказвали своето мнение, като често предпочитат различен подход. В интервю по време на конференция през 2016 г. Безос заяви:

"Установявам, че когато съм щастлив на работа, се връщам вкъщи, изпълнен с повече енергия. Така съм по-добър съпруг, по-добър баща, а когато съм щастлив у дома, идвам на работа като по-добър шеф и по-добър колега."

Някои биха казали, че за шефовете милиардери е лесно да твърдят, че часовете работа нямат значение и че важното е с колко енергия ви изпълва работата.

При условие обаче, че работата не превзема цялото ни лично време, може да има известна мъдрост в това да преосмислим определението на баланса между нея и личния живот.

Вероника Уест, психолог с магистърска степен по обществено здраве и основател на My Thriving Mind, казва пред Business Insider, че балансът между работата и личният живот е "изплъзващият се еднорог, който всички ние се опитваме да хванем."

"Това преди означаваше да разделяме работата и личното време на равни част. Ако трябва да сме честни обаче, нещата рядко се случват по този начин."

Един по-добър начин да определим това би могло да бъде като "ритъм между работа и личен живот," казва тя, тъй като това не се базира на броенето на часове, а на "чувството, че и работата и личният живот не ви изцеждат, а ви зареждат с енергия."

Изключването в 17:00 часа всеки ден не е постижимо за всички, така че е полезно да намерите ритъм, при който работата не ви изтощава, за да може да имате време за семейство, хобита, спорт, почивка и общуване с приятели.

"Номерът е да се научите как да балансирате енергията си, а не само времето, така че да оцелявате и да се наслаждавате на всяка част от деня ви. Тъй като, честно казано, ако се влачим през една част от деня, за да стигнем до друга, къде е забавлението в това?"

Установете вашия „златен час“

Гомих казва, че има едно общоприето схващане, че благосъстоянието означава пълно откъсване от работата, а това е „един наистина двоичен“ възглед, който трябва да бъде преразгледан.

Хората по-скоро трябва да мислят за това кога е техният "златен час", казва тя, описвайки го като времето, когато "вашият мозък е на пълни обороти и креативното ви мислене работи най-много."

"Моят златен час вероятно е между 6 и 9 часа сутринта. Познавам също така човек, чийто златен час е между 19 и 24 часа." 

Жените може да се чувстват особено разкъсани при балансирането между тяхната кариера и свободното време, особено когато работата извън нормалните работни часове се осъжда.

"Жените на високопоставени позиции, които в същото време полагат грижи за някого под някаква форма, се занимават с много неща," допълва Гомих. Ненормираният работен ден може да е по-подходящ за тях.

"Важно е да знаем собствените си настройки, кога да се изключим и кога са се включим. Прекарването на време със семейството ме зарежда по някакъв начин, а когато се справям добре в работата си, се зареждам по друг начин и тези неща до голяма степен се подсилват едно друго."

Брийс Анабъл, лицензиран клиничен психолог и кариерен коуч, казва пред Business Insider, че постигането на баланс означава съобразяване на личния живот и кариерата с вашите ценности и силни страни.

"Това не е просто разделяне на часове. Това е начин на живот, при който всички части от живота, в това число и работата, отразяват кой сте вие и какво е най-важно за вас. Разбира се, това е в идеалния случай, но нещата никога няма да са идеални. Това обаче е една последователна визия, която да ръководи решенията, които вземате както в живота, така и в работата."

Уест казва, че в някои дни ще има необходимост да се работи повече, а в други да се живее повече. Ключът е да се стремите към хармония, а не към съвършенство.