
Унищожението на най-девствените тропически гори в света е продължило с неумолими темпове през 2023 г., въпреки драстичния спад в загубата на гори в бразилската и колумбийската част на Амазония.
През миналата година площ от 37 000 кв. км, която е почти колкото територията на Швейцария, е била изчезнала от необезпокоявани преди това тропически гори, според данни на Института за световни ресурси (WRI) и Университета на Мериленд. Това се равнява на изчезването на около 10 футболни игрища гори на минута, като причина често е използването на повече земя за селскостопанска обработка по света.
Бразилия и Колумбия отчитат голям спад в загубата на гори от порядъка на 36% и 49%, респективно, вследствие на природозащитните мерки на президентите Луис Инасио Лула да Силва и Густаво Петро. Този спад обаче е неутрализиран от големи увеличения в Боливия, Лаос, Никарагуа и други държави.
Канада също отчита рекордна загуба на гори заради пожари, губейки над 8 милиона хектара (20 милиона акра).
“През миналата година светът направи две стъпки напред и две стъпки назад, когато става въпрос за загубите на гори“, казва Микаела Вайсе, директор на Global Forest Watch в WRI.
“Резкият спад на обезлесяването в бразилската и колумбийската част на Амазония показват, че напредъкът е възможен, но увеличаващата се загуба на гори в други райони до голяма степен противодейства на този прогрес”, казва тя. “Трябва да се поучим от страните, които забавят успешно темповете на обезлесяване.”
Промените в ползването на земята, от които обезлесяването е централен компонент, са втория най-голям източник на емисии на парникови газове и основен двигател за загубата на биоразнообразие. Опазването на тропическите гори е от съществено значение за ограничаване на затоплянето на планетата до 1.5 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалните нива, твърдят изследователи.

Експерти предупреждават, че продължаващото обезлесяване означава, че правителствата са излезли опасно извън релси, когато става въпрос за постигане на техните ангажименти по отношение на климата и биоразнообразието. На климатичната конференция Cop28 в Дубай правителствата се договориха да спрат и обърнат загубата и деградацията на гори до 2030 г., след като преди това световните лидери бяха поели ангажимент по време на Cop26 в Глазгоу да сложат край на тяхното унищожение до края на настоящото десетилетие.
Новите данни обаче показват, че светът е далече от постигането на тази цел, като в последните няколко години изменението по отношение на загубите на гори е много малко.
Бразилия успява да забави значително темповете на загуба на гори, но страната остава в Топ 3 по загуби на първични тропически гори, заедно с Демократична република Конго и Боливия. Заедно те допринасят с повече от половината от унищожението на горите в световен мащаб.
Боливия отчита сериозен скок в загубата на гори в трета поредна година, което се дължи основно на разрастването на площите за отглеждане на соя.
Лаос и Никарагуя губят големи части от своите недокоснати тропически гори през 2023 г., като са разчистили 1.9% и 4.2% от горските си площи, респективно за година.
В Лаос разрастването на селскостопанските дейности се подхранва от търсенето на суровини от страна на Китай, докато в Никарагуа, причината е разрастването на животновъдството и селското стопанство.
Въпреки липсата на цялостен напредък в данните за 2023 г., изследватели казват, че светът може да вземе пример от Бразилия и Колумбия, за да постигне целите си по отношение на спиране на обезлесяването.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Нова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
02.04.2025Осемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
02.04.2025Най-евтините петзвездни хотели в света
02.04.2025Икономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
02.04.2025Най-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
02.04.2025Наградите INNOVISION AWARDS by Planet Schwarz търсят големите визионери и смелите новатори в бизнеса
02.04.2025Прочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgМечтан финал за Купата на Краля, Барселона разби сърцето на Атлетико
dsport.bgЛивърпул си върна на Евертън и триумфира в мърсисайдското дерби
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg