Сгушени в жилищен квартал в западната част на Хонконг, баскетболните игрища на Kennedy Town Playground не са особено забележителни. Повечето местни жители минават покрай тях на път за някъде другаде.

Но за много туристи, посещаващи града от континентален Китай, те са задължителна дестинация. Не ги интересува играта, а страхотната гледка към силуета на града, която се открива от мястото, кацнало отстрани на хълмист склон.

Междувременно, в Сеул тълпи, говорещи мандарин, се събират в Seongsu-dong - район, известен с модерните си кафенета. Но вместо да пият лате, те снимат стена, изрисувана с червен правоъгълник.

Тези пътешественици не намират случайно подобни отдалечени места. Много от тях са последователи на Xiaohongshu (Малката червена книга, в превод от китайски) - отговорът на Китай на Instagram, който се превърна в библия за пътуване.

Четенето на Малката червена книга

С 1.4 милиарда жители, Китай е основна сила, с която туристическият пазар трябва да се съобразява. Много от съществуващите приложения за пътуване и инструменти за препоръки обаче не са достатъчно изчерпателни на китайски.

Затова Xiaohongshu успява да завладее пазара – и да промени начина, по който хората пътуват в Азия и извън нея. Потребителите на приложението са превърнали привидно скрити места, които не се посещават често от западни туристи, в горещи точки за китайски пътешественици.

Както се вижда в Хонконг и Сеул, снимките са огромна част от привлекателността на приложението. Изображенията изглеждат страхотно в социалните медии, насърчавайки и други да посетят местата, които показват.

Например в Копенхаген, вместо да се насочат към статуята на Малката русалка или увеселителния парк Тиволи Гардънс, китайските посетители се тълпят на Черния площад - обществено пространство в градския парк Superkilen в тихия жилищен квартал Norrebro, където на земята са изрисувани бели линии.

Понякога местата имат по-дълбоко значение. Ако случайно минете покрай привидно невзрачна пейка в югоизточния ъгъл на Сентръл парк в Ню Йорк и се чудите защо хората позират за снимки, това е защото звездата на Mandopop (популярен музикален жанр на мандарин) Джей Чоу е седял на същата пейка по време на ваканция през 2019 г.

В Япония китайските туристи се стичат на жп пресечка в Kamakura, южно от Токио, защото тя се появява в Slam Dunk - аниме на баскетболна тематика, обожавано от много китайски фенове.

Това, което се случва в Xiaohongshu, си остава в Xiaohongshu

Мудната икономика на Китай вреди на апетита на местните за пътуване в наши дни. Все пак цифрите скачат през този месец, след като китайските туристи се отправиха към чужбина за своя дълъг национален празник (известен като Златна седмица), започнал на 1 октомври.

Китайците са осъществили 7.6 милиона пътувания в и извън страната по време на почивката, което е с 33.2% повече на годишна база, според държавната телевизия CCTV. И е много вероятно много от тях да са използвали Xiaohongshu като ресурс за планиране на пътуване.

Възходът на неочаквани дестинации - почти изключително за китайските туристи, има много (ако не всичко) общо с платформата.

Повечето от потребителите му са китайски граждани, публикуващи предимно на родния си език, така че това, което се случва в Xiaohongshu, обикновено си остава в Xiaohongshu.

Туристите може да открият нови вълнуващи места, но информацията достига до малко пътешественици извън Китай.

Зад приложението

Името на приложението е шеговита препратка към книгата с червени корици, съставена от цитати от бащата-основател на комунистически Китай Мао Цзедун, но до голяма степен приликите свършват дотук.

Със седалище в Шанхай, Xiaohongshu е основана от Чарлвин Мао и Миранда Ку през 2013 г. като начин китайските интернет потребители да споделят откъси от живота си.

Оттогава тя се превръща в една от най-популярните платформи в Китай с 300 милиона потребители, според местната изследователска компания за социални медии Qian Gua. Половината от тях идват от градски райони и са на възраст под 35 години.

Жанровете съдържание също се разнообразяват, като вече включват всичко - от ежедневни моменти до съвети за грим, модни тенденции и разбира се - препоръки за пътуване.

Някои бизнеси в Европа изглежда се възползват от тенденцията, включително Lobos, който управлява два тапас ресторанта в Лондон. „Lobos официално е в Xiaohongshu!“ пише в дебютна публикация компанията на китайски език през август, обещавайки „местна испанска храна.“

Джоел Плайсер - един от директорите на ресторантите, казва пред CNN, че приложението им позволява да „изградят директни връзки с китайската общност, да разширят обхвата и да повишат видимостта на ресторанта“ след предизвикателствата след пандемията.

Xiaohongshu е пълен с отзиви на потребители за ресторанта, като някои публикуват снимки с готвачите. Ястията, които привличат най-много харесвания в Xiaohongshu, често са по-търсени в ресторанта, посочва Плайсер.

За да отговори на търсенето, заведението е добавило повече от тези популярни храни към своята система за поръчки, което улеснява персонала да приема заявките на китайските туристи.

По време на Летните олимпийски игри през 2024 г. няколко ресторанта в Париж също поставиха табели на входната врата, рекламиращи колко са обичани в Xiaohongshu – на китайски, като същевременно призоваваха клиентите да оставят добър отзив за тях в платформата.

Но не всички са доволни от повишеното внимание, което Xiaohongshu носи. Обратно в Хонконг, тълпа се е събрала близо до кафене от другата страна на пътя край вече известните баскетболни игрища.

Винтидж декорът на заведението го прави магнит за туристите на лов за фотогенични места. Но тротоарът е толкова тесен, че тълпите се превръщат в пречка за преминаването на местните. Някои туристи се изсипват по натоварения път за по-добри ъгли за снимки.

Жител на квартала, който живее в него повече от 40 години, казва пред CNN, че властите трябва да направят повече, за да смекчат въздействието върху местните общности, когато напливът от туристи се превърне в неудобство. И препоръчва: „Поне сложете знак за трафик.“