
Спирайки за момент, след като хапва малко брашнени червеи, дългата муцуна на неуловимата земеровка се насочва към небето - без да забелязва историческия портрет, който току-що й е направен.
Нито една земеровка от планината Лайел не е била снимана жива досега – това е единственият вид бозайници в Калифорния, убягнал на човешки камери, според Калифорнийската академия на науките.
Всичко се променя през октомври, когато наскоро дипломираният фотограф на дивата природа Вишал Субраманян, заедно със студентите учени Пракрит Джайн и Харпър Форбс, заснемат шест живи земеровки от планината Лайел (Sorex lyelli) в източната част на Сиера Невада.
Първоначалната идея идва от Джайн - студент от Калифорнийския университет в Бъркли, който казва, че е „шокиран“ от факта, че никой никога не е правил снимка на този вид.
В сътрудничество с Музея по зоология на гръбначните животни на Калифорнийския университет в Бъркли, Джайн, Субраманян и Форбс изработват план за търсене на потоците и влажните зони, които пресичат редкия пейзаж близо до Лий Вайнинг, на около 482 километра източно от Сан Франциско.
Земеровките имат толкова бърз метаболизъм, че умират, ако спрат да ядат за няколко часа, което означава, че не оцеляват дълго в капани.
Екипът поставя повече от 100 клопки, в които да попаднат бозайниците, докато се разхождат, и постоянно наблюдава капаните в продължение на три последователни дни, за да следят благосъстоянието на животните.
Те хващат земеровка от вида през първите два часа, а впоследствие и още пет нейни събратя. Правят записи и на четири различни вида земеровки в района, някои от които са толкова подобни, че по-късно ги потвърждават с генетични тестове.

„Бравенето с земеровки беше малко трудно“, казва Форбс пред CNN, добавяйки, че са отрязали малко парче от опашките им за генетично изследване.
„Те хапят и са отровни, така че трябваше да импровизираме доста. Трябваше да ги претеглим в найлонови торбички. Тежат само няколко грама, но започнаха да дъвчат найлона. Като цяло са предизвикателство, но си заслужава“.
Улавяйки земеровките живи, екипът казва, че са успели да наблюдават поведението им, забелязвайки навика на бозайниците да прибират храна за по-късно или да си правят микродремки.
Снимането на живи животни - особено по-малки и неизвестни, подпомага усилията за опазване.
Земеровките от планината Лайел са изключително застрашени от климатичната криза и могат да загубят до 90% от своето местообитание на голяма надморска височина със затоплянето на Земята, според проучване на UC Davis.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Има ли ограничение колко лева ще можем да обменяме в евро на ден?
25.04.202525 плажа и 5 яхтени пристанища у нас със Син флаг през 2025 г.
25.04.2025МЕТРО Кеш енд Кери сменя името си в България
25.04.2025Френската Alstom ни доставя 35 влака за €452 млн.
25.04.2025До 2035 г.: Глобалният ядрен капацитет нараства със 100 GW
25.04.2025Михаела Доцова, МОСВ: Регламентът за екодизайн е ново начинание на ЕС (ВИДЕО)
25.04.2025Прочети още
Щатът Калифорния изпревари Япония и вече е четвъртата икономика в света
darik.bgФон дер Лайен очаква да говори с Тръмп на погребението на папата
darik.bgДецата във Великобритания може да се окажат с вечерен час за влизане в социалните мрежи
darik.bgБуря в чаша вода – Реал обяви, че не е обмислял да не играе
dsport.bgВезенков разби Реал Мадрид за втори път
dsport.bgКак да възпитаме финансово децата: съвети от финансиста Силвия Домузова
9meseca.bg