След като светът преживя пандемията от COVID-19, през настоящата година в здравните хроники влязоха две нови вирусни заболявания - западнонилска треска и маймунска вариола.
И докато последната е съсредоточена предимно в африканските държави, то първата вече взе жертви и на територията на страната ни. Заразените официално са трима, като двама възрастни болни от София починаха, а един от Габрово е излекуван.
Какво представлява западнонилската треска?
Западнонилската треска е вирусна инфекция, която се предава чрез ухапване от насекомо. Заболяването е най-често срещано сред птиците и конете, като обикновено се разпространява при хората от заразени комари, които се инфектират от заразени птици.
Вирусът може да се разпространява и от човек на човек чрез кръвопреливане и трансплантация на органи, както и от майка на дете по време на бременност и кърмене, посочват от РЗИ.
Вирусът на западнонилската треска има широка географска циркулация в Европа поради изобилието от комари от определен вид (Culex) на целия континент, които го разпространяват. Най-много случаи при хора се регистрират от юли до октомври с пик през август – септември.
Инкубационният период е между 3 и 14 дни. Около 80% от инфекциите при хората протичат без симптоми. Около 20% от заразените с вируса развиват заболяване, което обикновено протича леко до умерено тежко с грипоподобни симптоми – температура, главоболие, неразположение, умора. Възможна е и поява на макулопапулозен обрив, гадене и повръщане.
При по-малко от 1% от заболелите протичането е тежко и засяга нервната система (енцефалит, менингоенцефалит), предимно при хора в напреднала възраст и с придружаващи заболявания.
Личните предпазни мерки за предотвратяване на инфекцията включват използване на репелент за комари, носене на дрехи, които покриват откритите части от тялото, замрежване на прозорците, използване на уреди и препарати за домашна дезинсекция.
Какво представлява маймунската вариола?
Маймунската вариола, позната и като маймунска шарка или Mpox, е вирусно заболяване, причинено от вируса MPXV, който присъства в дивата природа в няколко страни от Централна и Западна Африка.
Има две генетично различни групи MPXV: група I, с подгрупи Ia и Ib, и група II, с подгрупи IIa и IIb. Заболявания, причинени от група I, са свързани с по-тежко протичане и по-висока смъртност, в сравнение с група II, посочват още от РЗИ.
Епидемичното му разпространение започна през 2022 г. и достигна до райони, в които обичайно заболяването не съществува. До края на юли 2024 г. са регистрирани 99 176 потвърдени случая на заболяването в 116 държави, включително 208 починали.
През 2024 г. случаи на mpox са докладвани от 13 африкански държави:
- Бурунди
- Камерун
- Централноафриканската република
- Република Конго
- Кот д'Ивоар
- Демократична република Конго
- Гана
- Либерия
- Кения
- Нигерия
- Руанда
- Южна Африка
- Уганда
Най-много заболели са регистрирани в Демократична република Конго и се причинени предимно от вируси принадлежащи към група I.
Инкубационният период (времето от заразяването до проявата на симптоми) при маймунската вариола е между 5 и 21 дни, но обикновено варира от 6 до 13 дни.
Появява се обрив, който първоначално може да бъде под формата на пъпки или мехури, болезнен/ сърбящ, разположен по или близо до гениталиите или ануса, или други области, като ръце, крака, гърди, лице, уста.
Той преминава през няколко стадия на развитие, преди да завехне. От първичната локализация обривът може да се разпространи по цялото тяло, включително дланите и ходилата. Симптомите обикновено продължават от 2 до 4 седмици и сред тях са:
- Треска
- Главоболие
- Мускулни болки и болки в гърба
- Подути лимфни възли
- Умора
- Възпалено гърло
- Запушен нос
- Кашлица
Вирусът на mpox се предава на хората чрез близък контакт със заразено животно, човек или контакт със замърсени материали. Вирусът навлиза в тялото през кожа или лигавица с нарушена цялост в мястото на контакта. Всеки човек, който е бил в близък контакт с болен, може да се зарази.
Актуализирана ваксина за COVID-19
От Столичната регионална здравна инфекция информират още, че във връзка с предстоящата доставка на актуализирана ваксина срещу подварианта на COVID-19 – Омикрон JN.1, се създава нова организация в улеснение на гражданите, които желаят да се ваксинират.
В началото на септември ще заработи втори кабинет в сградата на СРЗИ на ул. "Враня" 20. Кабинетите ще работят в делничните дни е от 08.30 до 17.00 часа. Телефонът за допълнителна информация и записване на час за имунизация е 02/813 04 98.
Столичната РЗИ прави организация и за улеснение на трудноподвижните граждани на територията на града, които след предварително записване на телефон 02/813 04 82 ще бъдат посещавани по домовете от медицински екип.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg