Глобалният дефицит на пазара на платина през 2024 г. ще бъде по-голям от очакваното поради по-ниското предлагане от мините в Южна Африка и Русия, се посочва в анализ на Световния платинен инвестиционен съвет (WPIC), цитиран от Investing.com.

Очакваният дефицит от 476 000 тройунции за 2024 година обаче ще бъде по-малък от регистрираните 851 000 унции през 2023 г. поради спада в търсенето с 5%, се посочва още в доклада на организацията, чийто членове са големи западни производители на платина. 

В предишната прогноза се очакваше недостигът за 2024 г. да бъде 418 000 унции.

"Имаме втора поредна година на дефицит, който ще се равнява на 6% от общото търсене през 2024 г. Фокусът е върху предлагането, което през първото тримесечие беше второто най-ниско в нашите времеви серии, като цялата година също се прогнозира да бъде близо до рекордно ниското ниво от 2020 г.“, коментира анализаторът на WPIC Едуард Щерк. 

Преструктурирането, обявено от някои производители, както и по-бавното от очакваното нарастване на производството на фона на ниските цени на паладия и родия ще намалят производството от южноафриканските мини с 2% тази година. Доставките от Русия, където се очакват планирани затваряния на някои заводи за поддръжка през 2024 г., успоредно със затягането на западните санкции, ще спаднат с 9% до най-ниското си ниво от няколко десетилетия насам.

Междувременно търсенето на платина, която се използва в катализаторите на изпускателните системи на автомобилите, наред с други приложения, се очаква да спадне с 5% до 7.587 милиона унции тази година, след като нарасна с 26% през 2023 г.

Търсенето от автомобилния сектор ще нарасне с 2% заради по-бавното потребителско търсене на акумулаторни електрически превозни средства, увеличаването на тежкотоварните и хибридните превозни средства, както и заради по-стриктното законодателство за емисиите и заместването на паладия с платина. Очаква се общото търсене в сектора да достигне 742 000 унции тази година, казват още от WPIC, цитирайки данни на консултантската компания Metals Focus.

За да покрият дефицита, запасите на производителите ще намалеят с 12% до четиригодишно дъно от 3,620 милиона унции след спада от 17%, регистриран през 2023 г., се посочва още в анализа.