Броят на сделките с имоти отчита понижение в 13 от 16-те европейски държави, изнесли подобни данни за 2023 г., съобщиха от Евростат. За втора поредна година е налице спад на покупко-продажбите в голяма част от страните от ЕС. 

Най-голям спад има в Люксембург (-43.3%), Австрия (-26.4%), Унгария и Финландия (където има намаление от 24.5%). Ръст се отчита в Кипър (+31%), Полша (+3.9%) и Ирландия (+0.6%). Какви са основните причини за понижението в сделките с имоти? 

Високи лихви по кредитите 

В голяма част от европейските държави лихвите по кредитите достигнаха около два пъти по-високи нива, отколкото у нас. За домакинствата това означава по-висока месечна вноска, а разходите по обслужване на заемите не трябва да надхвърлят 40-50% от доходите. 

Несигурната икономическа и политическа обстановка в част от държавите от общността също пречи на активността на пазарните участници. В подобна ситуация населението не желае да прави големи разходи, които да влияят негативно на бюджета в следващите години. 

Рекордно високи цени 

Рекордно високите цени в редица европейски държави отказват все повече домакинства да придобият недвижима собственост. Това се случва и на фона на високата инфлация в ЕС през 2023 г.

В съчетание с по-високите лихви по кредитите, достъпността на имотния пазар е все по-ниска за хората с около или под средните доходи за съответната страна. 

Доходът от наем намалява 

Инвеститорите, влагащи пари в имоти с цел отдаването им под наем, следят най-вече един основен показател. Той показва за колко години един имот ще може да възвърне инвестицията, ако бъде отдаван под наем.

Обикновено това съотношение трябва да е между 16 и 20 години, за да се каже, че имотът е с добра цена (бел. ред. това съответства на 5-6% годишна доходност). Днес в повечето държави от ЕС тя е над 30 и дори близо до 40 години, което прави придобиването му нерентабилно. 

Доходът от наем за една година, разделен на цената на имота, пък показва на инвеститорите доходността от този инвестиция на годишна база. 

Вече стана ясно, че цените на имотите в повечето държави от общността растат с по-бързи темпове от тези на наемите в последните години.