
Политическото сближаване с Турция отново се превръща в неудобна тема за Европейския съюз, на фона на изказванията на турския президент Реджеп Ердоган, който подкрепи част от тезите на Хамас за конфликта в Газа.
Сега Анкара настоява и за по-всеобхватен митнически съюз с ЕС, пише Financial Times.
Общността започна преговори за членство с Турция през 2005 г., които впоследствие замряха заради някои различия между Брюксел и Анкара. Ердоган обаче наскоро призова за възобновяване на разговорите.
Настоящият митнически съюз между Турция и ЕС е създаден през 1995 г. и позволява на промишлените и преработените селскостопански стоки да преминават свободно през границите, поне на теория.
Министърът на индустрията на Турция Мехмет Фатих Качир обаче коментира пред FT, че сделката се нуждае от модернизиране, за да се премахнат пречките, като, по думите му, трябва да включва по-широк набор от стоки и услуги, освободени от ограничения.
Едно от основните оплаквания от турска страна е голямата опашка от камиони, която се образува на българо-турската граница заради митническите проверки.
"Турските продукти могат свободно да се изпращат в митническия съюз. Но камионите, които превозват турски продукти, не могат да пътуват навсякъде в Европа. Освен това шофьорите не могат да пътуват. Тези проблеми трябва да бъдат решени", заяви Качир.
Той смята, че електронната търговия и услугите трябва да бъдат включени в митническия съюз, както и селскостопанската продукция.

Европейската комисия заяви, че визите и достъпът до превозни средства зависи от държавите-членки.
"Страните членки трябва да дадат на Европейската комисия мандата да преговаря по споразуменията на ЕС за автомобилен транспорт с трети страни“, заяви говорителят на институцията.
Към днешна дата само Швейцария има такова споразумение, като има и временни споразумения с Украйна и Молдова заради руската атака срещу първата.
Мехмет Качир настоява, че Турция трябва да бъде освободена от граничния данък върху въглеродните емисии на ЕС, който влиза в сила през 2026 г.
Налогът ще гарантира, че производителите на вносна стомана, бетон и други материали няма да "подбиват" цените на европейските производители, които трябва да плащат за своите въглеродни емисии.
"Ясно е, че смятаме, че границата на митническия съюз трябва да бъде границата на търговията с въглеродни емисии", каза Качир. По този въпрос обаче той едва ли ще получи подкрепа от страна на Брюксел, пише още FT.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Круизна линия отмени 41 плавания
11.07.2025Altcoins.bg: Биткойнът е новата форма на капитал в дигиталната ера
11.07.2025Куфърът ви е 58 пъти по-мръсен от седалка в обществена тоалетна
11.07.2025Контрабанда от България и Турция: Ръст на търговията с незаконни пестициди в Европа
11.07.2025Европейски острови предлагат 30 маршрута за еднодневни пътувания с кола, но дестинациите са тайна
11.07.2025Европейските икономики, които щатските мита ще засегнат най-силно
11.07.2025Прочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgИграл срещу Неймар и Мбапе пред трансфер в Ботев Пловдив
dsport.bgБерое взе предсезонната Битка за Тракия срещу Ботев Пловдив насред „Колежа“
dsport.bgКаква козметика да използвате при бременност
9meseca.bg