Банковият депозит все още е най-популярният спестовен продукт, въпреки че през последните години вложителите забравиха факта, че той би могъл да носи и доходност.
Допреди малко повече от година лихвите по депозитите бяха близки до нула, но сега, на фона на повишаващата се инфлация и затягането на паричната политика от страна на централните банки по света, тя започва плавно да се увеличава.
В повечето европейски държави това се случва с по-бързи темпове, отколкото в България.
Статистиката на Българската народна банка показва, че средната лихва по новодоговорените депозити за физически лица със срок до една година възлиза на 0.4% през април, докато преди година беше около нулата.
За депозитите със срок от 1 до 2 години тя е 1.1%, а за тези над 2 години достига 1.48%, като повишението е почти двойно спрямо миналогодишните нива.
В същото време, интересът към банковите депозити не намалява
Влоговете на домакинствата бележат ръст от над 900 млн. лв. през април и достигат нов рекорд от 76.63 млрд. лв.
Оказва се обаче, че малките играчи на банковия пазар са по-агресивни в променящата се ситуация и се опитват да предлагат на потребителите по-изгодни решения.
"През последните години потребителите сякаш позабравиха една от основните функции на депозитите, а именно да носят доходност. У нас водещите банки, които държат основната част от депозитите, все още не са започнали да увеличават драстично лихвите по влоговете на физическите лица.
В същото време, печалбите в банковия сектор продължават да чупят рекорди, най-вече заради приходите от такси и комисиони. Потребителите обаче трябва да са наясно, че на пазара вече има продукти, които не излизат толкова скъпо", коментира Георги Бучевинов, ръководител на отдел "Депозити" в tbi bank.
Актуалните депозитни предложения на банката са за годишна лихва до 3%, ако се открие депозит през мобилното приложение и до 2.8% при откриване на сметка в офис.
Подобни нива на доходност са водещи на българския пазар. Важна подробност е, че няма такси за откриване, поддръжка и закриване на депозита.
"За масовия вложител депозитът си остава най-масовият продукт. Има голяма парична маса, която влиза в банките, но заинтересоваността на потребителите от условията у нас все още изглежда по-ниска.
А междувременно, инфлацията все още е висока и вероятно, дори да видим известно забавяне, ще остане над дългосрочните си средни стойности още известно време.
Това означава, че скоро няма да видим лихви по депозитите, които да надвишават нивата на инфлацията, но все пак е добре хората да потърсят решения, които поне минимизират в по-голяма степен негативния ефект от нея", казва още Бучевинов.
Депозитните продукти не са това, което бяха преди 10 години
tbi bank е една от финансовите институции, които предлагат редица иновативни спестовни и финансови решения през своето мобилно приложение.
Включително и за потребителите, които нямат свободни средства за дългосрочен депозит, а просто искат да управляват по-добре текущите си разплащания.
Разплащателната сметка към дебитната карта neon, например, не само няма такса за откриване и поддръжка, но предлага и доходност от 2.1% годишно за суми до 2000 лв. и 0.15% от 2000 до 196 000 лева.
Сметката дава възможност за неограничен брой безплатни преводи в лева и евро, плащане на битови сметки без такси, две безплатни тегления от банкомат месечно, опция за разсрочване на плащания на три равни вноски без такса и лихва и други удобства.
Дигиталната касичка пък е удобен инструмент за хората, които искат да заделят определена сума пари за конкретна цел. През приложението могат да бъдат зададени целева сума и срок, като редовно се спестяват малки или по-големи суми до реализирането.
Такси не се начисляват, а парите се прехвърлят лесно по сметката, когато настъпи моментът за покупка или за изтегляне на събраните спестявания.
"Като цяло, младите потребители са по-отворени към дигиталното обслужване и иновативните продукти. Те са нашата целева група, когато става въпрос за този тип решения. Ние обаче не сме фокусирани изцяло върху дигиталното банкиране и имаме добре развита клонова мрежа.
Важна особеност на пазара е, че по-възрастните потребители не са чак толкова "смели" в дигитализацията, но в същото време, когато говорим за спестявания, те в повечето случаи разполагат с повече средства от по-младите, което е съвсем нормално", обяснява Бучевинов.
По думите му, българските потребители рано или късно ще осъзнаят, че ако искат да постигнат по-добри условия за управлението на своите лични финанси, ще трябва да погледнат и към по-малките играчи на пазара.
Ръководителят на отдел "Депозити" в tbi bank е на мнение, че конкуренцията между банките е достатъчно силна, но част от потребителите остават "инертни".
Много хора все още считат, че смяната на обслужваща финансова институция или пък откриването на още една сметка е нещо сложно, което отнема време, усилия и т. н., а всъщност, в днешно време това изобщо не е така.
А и, като цяло, няма логика в това да не позволявате на парите си да ви носят доходност. Особено когато това не е свързано с никакъв риск - всички банкови депозити на стойност до 196 000 лева са гарантирани от Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg