Повечето хора започват да спестяват за пенсия, когато започнат работа, но децата в началното училище в Германия биха могли да стартират по-рано.

Новото правителство в страната има планове да представи т. нар. ранен старт за пенсия, който осигурява на децата на възраст от шест години пенсионен фонд.

Съгласно него, малчуганите на възраст между 6 и 18 години, които посещават образователни институции, могат да получават по 10 евро всеки месец от правителството.

Това означава общо по 1 440 евро на дете за 12-годишния период, в който те отговарят на условията, плюс евентуална печалба от инвестицията на парите.

От 18-годишна възраст те ще могат да добавят лични средства към сметката в рамките на годишни лимити. Евентуални печалби ще бъдат освободени от данъци до пенсионна възраст, когато средствата станат достъпни за титулярите на сметките.

Настоящата пенсионна възраст в Германия е 67 години и винаги може да се повиши, което означава, че спестяванията може да се трупат в период от над 60 години.

Политиците също така твърдят, че освен че ще подготви младите хора за бъдещето, тази инициатива ще им помогне да бъдат по-информирани относно парите, спестяванията и инвестициите.

Реалистичен план ли е това?

Много подробности около тези намерения все още са неясни. Засега няма информация за това как ще се инвестират спестяванията и кой ще ги управлява.

Някои експерти твърдят, че общата сума на тези инвестиции може, всъщност, да не е много голяма за всеки отделен човек. Тя, в крайна сметка, е предимно символична, казва пред CNBC Йоханес Гайер, заместник-ръководител на отдела за публична икономика в изследователския институт DIW Берлин.

В идеалния случай тази инициатива би могла да мотивира хората да помислят за дългосрочната финансова сигурност на по-ранен етап в живота си и да ги запознае с капиталовите пазари, включително в домакинствата, където темата иначе не би била засегната по време на разговор, посочва той.

Гайер обаче казва, че този сценарий не е непременно реалистичен.

„Не е ясно дали това увеличава мотивацията за спестяване за пенсионна възраст или подобрява финансовите познания. Когато хората получават пасивно пари и на практика не е нужно сами да вземат инвестиционни решения, не става ясно как финансовите им познания ще бъдат подобрени. Само „допирът“ до инвестиционни решения не води непременно до добри избори“.

Кристоф Шмид, президент на Института за икономически изследвания RWI Leibniz, е на сходно мнение.

„Фундаментална грешка на плана е, че истинският урок на спестяването - да се лишиш от средства сега, за да имаш повече утре, се губи напълно“, казва той пред CNBC. Тези средства биха били по-полезни в германската образователна система, допълва той.

„Основната идея за ранен старт на пенсионното осигуряване, а именно предоставяне на начален капитал на младите хора, когато навлязат в зряла възраст, е добронамерена, но при по-внимателен поглед едва ли има убедителни ползи от тази концепция“.