Цените на златото и среброто скочиха до нови рекордни стойности - на фона на силното търсене на т. нар. "активи убежища".

То нараства заради глобалната икономическа несигурност, продължаващия конфликт в Близкия изток и напрегнатата предизборна надпревара в Съединените щати, пише Euronews.  

Междувременно, големите централни банки по света до голяма степен започнаха облекчаване на паричната политика и вече намаляват лихвените проценти.

Тези ходове увеличават паричното предлагане и засилват инфлационните очаквания, което беше и причината златото да реагира силно на последните решения на Федералния резерв на САЩ.

В понеделник Китайската народна банка намали референтните лихвени проценти по ипотечните кредити с повече от очакваното в опит да стимулира икономиката, което повиши цените на суровините, включително на златото и среброто.

Спот цената на златото се повиши с 0.3% през последните 24 часа до 2745 долара за тройунция, докато среброто поскъпна с 0.5% до 34.23 долара за тройунция. И златото, и среброто достигнаха нови исторически върхове през последната търговска сесия. 

Ниските лихви и благородните метали

Китай понижи своите едногодишни и петгодишни основни лихвени проценти с 0.25% до рекордно ниски нива от съответно 3.1% и 3.6% в опит да съживи икономиката си, като част от мерките за стимулиране, обявени преди около месец.

Едногодишната референтна лихва се използва като бенчмарк за повечето нови и непогасени корпоративни и домакински заеми, докато петгодишната се използва предимно за ипотечните  кредити. 

Въпреки че намаленията на лихвите бяха очаквани, темповете им изненадаха пазарите. Цените на металите също реагираха на решението и се повишиха допълнително след новината.
 
Цените на благородните метали обикновено не реагират рязко на паричната политика на Китай, но настоящите им движения може да предполагат, че инвестициите в благородни метали стават все по-атрактивни във времена на глобална несигурност и очаквания за по-ниски лихви.

Европейската централна банка също приложи своето очаквано трето намаление на лихвените проценти за годината миналия месец. На този фон, инвеститорите трупат "активи убежища" в портфейлите си - и особено злато, като средство за запазване на стойността на парите си. 

Среброто обикновено следва тенденцията на златото, макар и с по-голяма волатилност.  

Ще продължи ли възходящият тренд? 

Според последната актуална информация от Близкия изток, министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху преговаря с висши служители по сигурността след експлозия на дрон на Хизбула близо до частната му резиденция в неделя.

Финансовите пазари следят отблизо потенциала за по-нататъшна ескалация на конфликта между Израел и подкрепяната от Иран ливанска групировка.

Междувременно, битката за Белия дом в САЩ между Доналд Тръмп и Камала Харис на 5 ноември се очертава да бъде много оспорвана, според последните проучвания.

Много анализатори са на мнение, че възходящият тренд на златото е бил подсилен непряко от нарастващите шансове Тръмп да спечели изборите.

Победата му може да внесе допълнителна несигурност в глобалната икономика, ако се реализират идеито му за въвеждане на нови мита върху вноса на стоки от Китай и Европа, както и заради продължаващата война в Украйна и растящия държавен дълг на САЩ.

Тръмп вкара в предизборната си кампания щедро предложение за намаляване на корпоративния данък от 21% на 15%, което вероятно допълнително ще разшири федералния дефицит на страната.

А това може да накара пазарните участници да започнат да поставят под въпрос кредитоспособността на правителството, потенциално подкопавайки доверието в американските държавни облигации. Подобен сценарий може да доведе до рязко поскъпване на златото.

Въпреки това, потенциалната победа на Тръмп може също така да засили и щатския долар, и да ограничи печалбите на ценните метали поради отрицателната корелация между долара и цените на суровините.