Фючърсите на златото отчетоха нова рекордна стойност от 2 723 долара за тройунция по време на вчерашната търговска сесия - на фона на продължаващото напрежение в Близкия изток и евентуалното ново понижение на лихвите от страна на Федералния резерв.  

Спот цената на ценния метал нарасна до най-високата стойност в историята, като ремина границата от 2 700 долара за унция (бел. ред. 2 708 долара).

От началото на годината златото е добавило 30.8% към стойността си, което е повече от ръста на широкия щатски индикатор S&P500, нараснал с 22%. С това си постижение то се нарежда сред най-добре представящите се активи за 2024 г.

Няколко са основните причини за по-скъпото злато през годината. От една страна, централните банки по света продължават да го купуват с високи темпове.  

Справка на Darik Business Review показва, че Турция и Индия оглавяват класацията след покупки за 51.5 и 45.5 тона, респективно. Следват Полша и Китай, добавили съответно 39.2 и 28.9 тона от суровината. 

Още две са държавите, придобили по над 10 тона от ценния метал за първите осем месеца на годината. Това са Чехия и Ирак, добавили 14.1 и 10 тона към резервите си. 

Инвеститорите продължават да залагат, че Фед ще продължи да понижава лихвите на следващото си заседание, насрочено за 6-7 ноември. По-ниските лихвени проценти обикновено се считат за позитивни за златото и други благородни метали, тъй като намаляват алтернативните разходи за инвестиране в активи, които не носят доходност. 

Не на последно място, златото поскъпва и заради продължаващото търсене на "активи-убежища", на фона на предстоящите президентски избори в САЩ и напрежението в Близкия изток. 

Скорошен анализ на Goldman Sachs посочи, че в цената на златото все още не са отразени повишените инвестиции в борсово-търгувани фондове, следящи суровината. 

От инвестиционната банка повишиха таргета си за цената на ценния метал от настоящите 2 700 долара за унция до 2 900 долара. Според тях, тя ще бъде достигната още в началото на 2025 г.  

От Goldman са на мнение, че ръстът ще продължи и заради сериозните покупки на злато от страна на централните банки по света.