Златото достигна рекордна стойност през септември.

Геополитическата нестабилност, сериозните покупки от страна на част от централните банки, включването на по-дребни инвеститори и евентуалното ново понижение на лихвите от Федералния резерв прави суровината все по-ценна.

Редица анализатори прогнозират продължаващ възходящ темп на цените и в следващите месеци и години. 

Кои са държавите, купили най-много злато през август?

Според данните на Световния съвет по златото, начело на тази класация отново е Полша, придобила 6.2 тона спрямо 14.3 тона месец по-рано.

Следват Турция и Индия с по 3 и 2.9 тона, както и Чехия с 1.7 тона, като това е 18-и пореден месец, в който европейската държава увеличава златните си резерви. 

Малко количества са купени от Мексико и Египет, сочи още справка на Darik Business Review. Най-големите продавачи за месеца са Казахстан и Йордания, разделили се с 5.2 и 2.9 тона злато. 

От началото на 2024 г. 

Турция и Индия оглавяват класацията след покупки за 51.5 и 45.5 тона, респективно. Следват Полша и Китай, добавили съответно 39.2 и 28.9 тона от суровината. 

Още две са държавите, придобили по над 10 тона от ценния метал за първите осем месеца на годината. Това са Чехия и Ирак, добавили 14.1 и 10 тона към резервите си. 

На обратния полюс са Филипините и Тайланд, продали 27.9 тона и 9.6 тона, както и Казахстан, и Кюрасао, разделили се със съответно 4.5 и 3.9 тона. 

Къде е България в подреждането?

Страната ни заема 53-а позиция в класацията на държавите с най-големи златни резерви, след като в последните два месеца бяхме изпреварени първо от Сърбия, а през август и от Чехия. 

В момента България притежава 40.9 тона от метала, оценени на 6.2 млрд. лв. За последно страната ни купи 0.348 тона злато през февруари 2020 г., или месец преди началото на пандемията.

Днес златото формира 8% от всички резерви на Българската народна банка.