Джей Чодри никога не е мислил, че ще ръководи компания, ще натрупа състояние и ще популяризира цяла индустрия.
Нито докато расте в селски район на Индия, нито след като се мести в САЩ през 1980 г., за да изучава инженерство и маркетинг, нито след като получава работа в технологични гиганти, като IBM и Unisys.
“В историята на моето семейство на дребни селскостопански производители няма предприемачи. Така че, ако ме попитате дали като дете или дори в началото на моята кариера съм мислил да ставам предприемач, отговорът е не съвсем,” казва пред CNBC милиардерът Чодри, основател и главен изпълнителен директор на компанията за сигурност в сферата на облачните технологии Zscaler.
Едва след дотком бума в Силициевата долина и успеха на технологични стартъп компании, като Netscape, Чодри се замисля през 1996 г. дали да не създаде собствена компания.
Той взема необмисленото решение да напусне работата си на ръководен пост в базираната Атланта технологична компания IQ Software, а съпругата му Джиоти напуска своята работа като системен анализатор в телекомуникационния гигант BellSouth.
Заедно двамата инвестират спестяванията си в размер на близо 500 000 долара в SecureIT - стартъп компания зa софтуер за киберсигурност, която основават през 1997 г. По онова време “може би по-малко от 5% от компаниите от Fortune 500 имаха firewall (защитна стена),” казва Чодри.
“В рамките на 18 месеца внедрихме защитни стени в мрежите на около 50% от компаниите от Fortune 500.”
Моментът се оказва идеален. През 1998 г. Чодри продава SecureIT на VeriSign в сделка изцяло в акции на стойност близо 70 млн. долара. През следващото десетилетие той и съпругата му основават още две компании за киберсигурност, както и компания за електронна търговия, като всичките те са придобити впоследствие.
До 2007 г. те вече са заможни предприемачи, а Чодри, който се “отегчава”, ако няма нещо, по което да работи, решава, че е време да основе “една голяма компания и да се фокусира на 200% върху нея,” казва той.
Тя се казва Zscaler и има за цел да помага на други компании да направят прехода от остарелите защитни стени към ерата на облачните технологии. Двамата инвестират 50 млн. долара собствени средства, казва Чодри. Днес компанията генерира 1.6 млрд. долара годишни приходи и има пазарна стойност от около 30 млрд. долара.
Личното състояние на Чодри пък се оценява на 11.5 млрд. долара от Forbes.
На въпрос на CNBC защо инвестира всички спестявания на семейството си в идея за стартъп в индустрия, която тогава все още реално не е съществувала, Чодри казва, че това се случва, защото той обожава технологиите и да чете.
"През 1996 г. Netscape точно беше стартирала и стана публична компания, а аз бях очарован от нея. Казах си “Ако съоснователят на Netscape Марк Андреесен, който е младеж, завършил наскоро университет, може, защо да не мога и аз?”
Чодри казва, че със съпругата му са разговаряли на няколко пъти и колкото повече обмисляли идеята, толкова по-уверени ставали – уеб браузърът на Netscape е начинът, по който се достъпва информация и би трябвало да стане популярен. Ако обаче всяка компания е свързана с интернет, това означава, че ще има и рискове за сигурността.
Това е била простата логика на Чодри. Тогава също така не е имало проучвания за размера на пазара, като Чодри и съпругата му са се водили по своята интуиция. Интуицията обаче е едно, а да заложиш всички пари, с които разполагаш, срещу името си е друго.
Отначало двамата решават да наберат рисков капитал, но това се оказва по-трудно от очакваното, тъй като нямали опит. Чодри и съпругата му били разочаровани, но убедеността в тяхната идея нараствала и тогава той предложил да инвестират своите спестявания.
„Не знаех нищо. Така че не знаех наистина колко голям е рискът. Не можех да го определя в количествено изражение“.
Чодри и съпругата му си казват, че най-лошото, което може да се случи, е компанията да се провали и те да изгубят всичките си спестявания. Следващият въпрос бил дали ще могат да си намерят работа след това, а отговорът- не би трябвало да имат проблем с това.
"Никога не съм разполагал с пари като дете, така че никога не съм живял с идеята, че трябва да си купувам това или онова. Начинът ни на живот беше доста простичък. Къщата ни в Алфарета, Джорджия струваше 200 000 долара, а ние не разполагане с някакви скъпи коли или други разходи за луксозни стоки. Единственото ни дете по онова време учеше в държавно училище. Нямахме много разходи и затова си казахме “Да опитаме.”
Чодри казва, че финансовият риск при SecureIT е бил около 1 000 пъти по-голям, в сравнение с риска при Zscaler, тъй като средствата, които той инвестира в Zscaler, са били малка част от личното му състояние.
Със Zscaler обаче нещата се получават много по-трудно. Той влага повече пари, отколкото във всичките си предишни компании взети заедно, предприема по-големи стъпки, наема хора по-бързо, за да решава сериозни проблеми, тъй като искал да реализира нещо голямо и трайно.
Чодри казва, че е имало много по-голям риск за това Zscaler да успее, тъй като при SecureIT е било доста очевидно, че когато се свързваш с интернет, имаш нужда от firewall.
Първият му съвет към хората, които обмислят да напуснат работата си, за да започнат собствен бизнес, е първо да натрупат увереност, като научат повече за това, с което искат да се занимават.
След това Чодри казва, че трябва да започнат със свои пари. Това, всъщност, е част от проверката на тяхното увереност. Ако наистина сте убедени в идеята си, тогава ще рискувате със себе си. Това също така означава, че сте се подготвили сериозно, че сте готови и отдадени.
Така ще можете да вземате решения по начина, по който искате да ги вземате, казва Чодри. Ако Zscaler беше до голяма степен собственост на компании за рисков капитал, те вероятно можеше да я закрият.
Той казва, че на компанията са ѝ били необходими няколко години, за да започне да набира инерция на пазара, а компаниите за рисков капитал могат просто да те отпишат и да продължат напред. Те казват: “Това е една от 20-те ми инвестиции.”
Когато влагате собствените си пари, това е единственият бизнес, с който разполагате.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg