Когато става въпрос за това дали парите могат да купят щастие, правилото изглежда е колкото повече, толкова по-добре.
Това показва ново проучване на старши сътрудник в бизнес училището Уортън към Университета на Пенсилвания, който твърди, че връзката между богатство и благосъстояние не достига плато, след като доходите достигнат определено ниво.
Матю Килингсуърт, който изследва причините за човешкото щастие, казва, че и милионерите, и милиардерите са значително по-щастливи от хората, които печелят по над 500 000 долара на година в актуализация на изследване, публикувано през миналата година, което се опитва да обори идеята за т. нар. “плато на щастието.”
“Резултатите предполагат, че положителната асоциация между парите и благосъстоянието продължава далеч нагоре по икономическата стълбица,” казва Килингсуърт.
Миналата година Килингсуърт е бил част от екип от учени, сред които и покойният психолог Даниел Канеман, който публикува изследване, оспорващо известен доклад от 2010 г. на самия Канеман и икономиста Ангъс Дийтън, в което се казва, че щастието се увеличава с приходите до около 60 – 90 000 долара на година, след което достига до плато.
Канеман и Килинсгуърт са анализирали отново работата си и са установили, че връзката между парите и щастието се простира до хора със заплата най-малко 500 000 долара на година.
По-голямо удовлетворение
Новото изследване, което е публикувано от Килингсуърт, установява, че хората с нетно състояние в размер на милиони или милиарди долари съобщават за средно удовлетворение от живота в размер на между 5.5 от 6 от максимално възможните 7 точки.
За сравнение, при онези, които заработват около 100 000 долара годишно, удовлетворението е около 4.6 точки, а при тези с годишно заплащане между 15 000 и 30 000 долара – над 4 точки.
Това прави разликата в нивото на щастието между най-богатите и хората със реден доход почти три пъти по-голяма от разликата между тези със средни и ниски доходи, казва Килингсуърт.
“Размерът на разликата между долния и горния край на проходите е гигантски,” казва той. “В рамките на това, което може бъде обяснено с пари, огромно част от тази разлика се проявява над медианните доходи.”
До тези заключения е достигнато след комбинирането на данните, използвани в предишното изследване на Килингсуърт, с тези от изследване от 2018 г. измежду 4 000 души с медианни доходи между 3 и 8 млн. долара от 17 държави, както и с изследване от 1985 г. на класацията на най-богатите американци на Forbes.
При по-ранните изследвания са задавани “на практика сходни” въпроси, като тези на Килингсуърт относно степента на “удовлетвореност” на участниците от живота.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 29 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 1 часЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg